Americký viceprezident Joe Biden se ve čvrtek v Pekingu setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem, který by se podle předpokladů měl v roce 2013 stát nástupcem prezidenta Chu Ťin-tchaa.
V úvodu své návštěvy zdůraznil Biden především nutnost úzké spolupráce mezi Spojenými státy a Čínou.
"Dovolil bych si tvrdit, že pro Spojené státy není při budování vzájemných vztahů důležitější vztah než ten s Čínou," prohlásil konkrétně Biden před začátkem jednání, která se zřejmě bude točit především kolem ekonomiky.
Ekonomika je totiž hlavním tématem pětidenní návštěvy amerického představitele v Číně, přičemž na prvním místě stojí rostoucí zadluženost Spojených států. Čína je totiž největším zahraničním věřitelem USA, když vlastní americké dluhopisy v hodnotě více než bilionu dolarů.
Čínská státní média ostře kritizovala nedávné tahanice amerických politiků kolem zvýšení stropu pro další zadlužení USA, na němž se nakonec politici ve Washingtonu dohodli. S nevolí také sledovala, že poprvé v historii jedna ze tří hlavních ratingových agentur odebrala Spojeným státům nejvyšší hodnocení na stupni AAA.
"Domnívám se, že za nové situace mají Čína a Spojené státy ještě četnější společné zájmy a že na svých bedrech nesou ještě více společných závazků," konstatoval čínský viceprezident před zahájením rozhovorů s Bidenem.
"Jsem si naprosto jistý, že ekonomická stabilita světa spočívá nemalou měrou na spolupráci mezi USA a Čínou," uvedl americký viceprezident.
Dojde i na kontroverzní otázky
Biden je v Číně na pozvání Siho v rámci snahy vlády prezidenta Baracka Obamy posílit vztahy s novou generací čínských vůdců. V jejím čele stojí podle všeho právě Si, jenž by se již příští rok měl stát generálním tajemníkem Komunistické strany Číny.
Amerického viceprezidenta čekají v Číně rovněž setkání s prezidentem Chuem a premiérem Wen Ťia-paem. Viceprezident Si kromě schůzky v Pekingu doprovodí Bidena do provincie S'-čchuan, která byla v roce 2008 postižena ničivým zemětřesením.
Obě strany při svých jednáních zřejmě narazí i na nepopulární otázky, jakou je kritika Západu ohledně nedodržování lidských práv v Číně, a nesouhlas Pekingu se zvažovaným prodejem amerických bojových letounů Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou odpadlickou provincii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist