Ruský státní technologický konglomerát Rosnano plánuje zahájit v příštím roce sériovou výrobu levného tabletu pro studenty, který se má stát konkurencí iPadu firmy Apple.

Nový tablet má co nejvíce využívat umělou hmotu. "Tento tablet je lehčí, nemá sklo, dokonce ani na obrazovce," uvedl generální ředitel firmy Rosnano Anatolij Čubajs. "I v případě, že se studenti rozhodnout prát a použijí k tomu tento tablet, nezraní se," zavtipkoval.

Přístroj by měl užívat spíše než křemíkové vodiče umělohmotnou nebo ekologickou elektroniku vyvinutou v 90. letech Cambridgeskou univerzitou. Čubajs očekává, že umělohmotná technologie dosáhne na globální trhu s elektronikou podíl deset procent.

Ruský tablet se na první pohled podobá iPadu. Je ale větší a cena je podstatně nižší. Cena ruského tabletu má být 420 dolarů (7200 Kč), nejlevnější iPad stojí 670 dolarů.

Ředitel firmy Rosnano představuje tablet Vladimiru Putinovi

Hlavní distributor Applu v Rusku, firma Re:Store, odhaduje, že v Rusku se ročně prodá 500.000 tabletů. Podíl iPadu na trhu je zhruba 60 procent. "Jsem si jistý, že ruský tablet nebude mít podíl na trhu větší než deset procent," řekl agentuře Reuters ředitel Re:Store Tichon Smykov.

S výrobou tabletů končí HP

Rosnano chce nejprve zhruba rok testovat nový tablet s předinstalovaným systémem učebnic a vzdělávacích materiálů na některých školách. Poté zahájí sériovou výrobu.

Výrobu tabletů a chytrých telefonů plánuje ukončit americká společnost Hewlett-Packard. HP skončí do října svoji výrobu telefonů s operačním systémem WebOS a tabletů TouchPad, protože se mu nepodařilo přilákat dostatek zájemců.

Stejně jako další výrobci nedokáže bojovat s konkurenčními produkty iPohne a iPad firmy Apple. TouchPad firma začala prodávat teprve v červenci a WebOS získala loňskou akvizicí firmy Palm.

Ředitel firmy Rosnano představuje tablet Vladimiru Putinovi