Sleva na dani související s investičními pobídkami firmám má naději zůstat v návrhu daňové reformy. Po úterním jednání ministrů financí Miroslava Kalouska a průmyslu a obchodu Martina Kocourka to sdělil tiskový mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

"S ministrem financí jsme se dohodli na tom, že pokud bude zachována celková systémovost a logičnost změn zákona o dani z příjmu, je připraven akceptovat zachování institutu slev na dani pro systém investičních pobídek," uvedl v tiskové zprávě po jednání ministr Kocourek.

Kalousek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce nevyloučil, že v návrhu daňové reformy ponechá slevu na dani související s investičními pobídkami firmám.

"V okamžiku, kdy okolní země se snaží tento nástroj spíše posílit, tak je opravdu otázkou, zda pragmaticky ten nástroj neponechat...," řekl Kalousek.

 

 

"Umím si představit, že v tomto ustoupím, a v oblasti investičních pobídek tam zůstane tato možnost. Důležité ale je, jak to bude administrováno a jak to bude používáno," dodal. Zároveň ale upozornil, že takový krok by byl nad rámec programového prohlášení vlády.

Zachování investičních pobídek podporují zaměstnavatelé i opoziční ČSSD.

Studie: Pobídky se státu vrátí

Česko vydá na investiční pobídky čtyři až šest miliard ročně. Jen v letech 2004 až 2008 vyplatila vláda investorům přes 22 miliard korun. Slevy na daních za vytváření nových pracovních míst dostávají od státu takové společnosti, jako je Bosch, Hyundai, Lego, Toyota nebo mladoboleslavská Škoda. Podle rok a půl staré studie společnosti Deloitte se každá investovaná koruna do pracovních míst vrátí státu víc než osmkrát.

Investičních pobídek je celá řada a jsou vázány na plnění přesných podmínek. Firma, která postaví nový závod, může například získat úplnou slevu na dani z příjmů na dobu 10 let, uvádí se na internetových stránkách ministerstva financí.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar v pořadu uvedl, že zrušení podpory investičních pobídek by bylo v současné ekonomické situaci velmi riskantní. Vedle toho podle něj svaz nesouhlasí rovněž se zrušením daňového zvýhodnění stravenek nebo vnitropodnikového stravování.

"Většina návrhů v daňové reformě je ale jednoznačně pozitivních," uvedl.

Na daňové reformě má většina lidí mírně vydělat

Ministerstvo financí v rámci reformy dále mimo jiné navrhuje zrušení superhrubé mzdy se sazbou 15 procent. Nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta.

Měly by také být zrušeny daňové výjimky včetně zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek či odstupného a nahrazeny daňovým paušálem. Dále by měly být zvýšeny platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a sníženy sazby pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení u podnikatelů. MF také plánuje vznik jednotného inkasního místa pro výběr daní a pojištění.

Daňová reforma by měla podle propočtů ministerstva financí mírně snížit daňové zatížení. Většina lidí by měla podle výpočtů MF na reformě uspořit řádově stokoruny měsíčně. Daňovou reformou by se ve středu měla na svém zasedání zabývat vláda.