S tím, jak se cena zlata blíží k "magické" hranici 2 000 dolarů za trojskou unci, se z řad investorů začínají objevovat názory, že je čas od tohoto kovu opustit a vybrat zisky. 

Růst hodnoty této komodity totiž v posledních týdnech nabral na bezprecedentních obrátkách, píše server Reuters.

Mnoho firem, které se zabývají investicemi do zlata, si začíná myslet, že se blíží korekce u této komodity, která by mohla vést k prudkým poklesům ceny zlata. Zlato je podle nich v současné době nadhodnocené.

Konkrétním příkladem může být i nezávislý americký investor Dennis Gartman, který dlouho sázel na růst ceny zlata. Teď ale své záměry přehodnocuje částečně zavírá dlouhé pozice na tuto komoditu.

,,Možná současná situace vytváří bublinu na zlatě, menší zainteresovanost do zlata se mi teď zdá rozumná," říká Gartman.

,,Je předčasné to nazývat korekcí. Ale je zde určité riziko, že hodnota zlata spadne zpátky pod 1 800 amerických dolarů za trojskou unci," řekl agentuře Reuters Ong Yi Ling, analytik společnosti Phillip Futures.

Pokoří zlato "magickou" hranici 2 000 dolarů za trojskou unic, nebo je tento žlutý kov opravdu přehodnocený?

Na vše co Vás kolem zlata zajímá odpovídal odborník na drahé kovy a analytik společnosti Silverum Pavel Hála.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Marek H.
Dobrý den, myslíte si, že v následujících dnech cena zlata klesne pod hranici 1700? Nebo naopak začne stoupat? Děkuji
dobrý den, ohledně toho kam se cena vydá právě teď se není příliš čeho chytit. Po tak explozivním růstu si ale myslím že pravděpodobnost pohybu dolů je stále vyšší než nahoru. Nejsme zatím ani na 50% retracement úrovni (když to beru od začátku července). Cena se někdy ráda otáčí na 50MA (padesátidenním klouzavém průměru) - ten je nyní $1628 (ale hýbe se pochopitelně každý den). Další podobná hodnota 200MA je nyní $1477. Toto vše je ale pouze technická analýza. Daleko větší význam přikládám svým COT analýzám rozložení trhu (Commitment of Traders) - jsem zvědav ale až na data příští týden, v kterých bude již započtena současná korekce. Potom budu vědět v jaké fázi se trh nachází a vyhodnotím zda je ještě prostor pro pokles. Kam se vydá cena zítra je nemožné určit, ale v průběhu příštích týdnu už to snad možné bude. Pokud bude pokles pokračovat tak bych sledoval forward rates (tedy jak na to reaguje fyzický trh) a především COT. Pásmo $1500 - $1700 je ale naprosto reálné.
Pavel Hála
Kuzma
- Přijde další zvýšení marží na burze? - Copak (ne)ohlásí v pátek FED? - Vydají USA a Británie zlato Venezuele a případně i dalším zájemcům? - Jaký je Váš názor na poměr objemů fyzického a papírového zlata a stříbra? - Čím kryje JPM krátké pozice na stále rostoucích kovech?
dobrý den, ad marže - pokud se správně dívám tak zrovna dnes před pár hodinami CME opět zvýšila margin na zlato z cca $7425 na $9450. pokud ale bude cena klesat tak další zvýšení už pravděpodobně nepřijde...musí ale zároveň klesnout včerejší vysoká volatilita. ad Fed - já si myslím že neohlásí nic konkrétního. Na přímou intervenci (ve formě další vlny kvantitativního uvolňování či jinak) podle mě zatím není na trhu dostatečná panika která by tento krok ospravedlňovala. Objevují se ale spekulace o tom že Bank of America která má nyní velké problémy kvůli kapitálové nepřiměřenosti (táhne je dolů Countrywide) bude převzata JPM za přítomnosti vládního financování $100 mld. Tedy podobným způsobem jak to bylo s Bear Stearns. Pokud pomineme že je to pouze a jenom fáma, tak i tak by se takové oznámení na event v Jackson Hole podle mě moc nehodilo. ad Venezuelské zlato - podle mě ho určitě vydají. Nic jiného jim nezbývá. Pokud by to neudělali tak by to vzbudilo jenom nové spekulace a to by pro dolar nebylo dobré. ad poměry fyzického a papírového zlata. Když vezmu data která harvestují moje skripty, tak minulý týden byl open interest futures na COMEXu (objem otevřených kontraktů) 514107. To je něco přes 51 mil trojských uncí. Objem zlata ve vaultech COMEXu v kategorii registered (dostupné k dodání) je nyní přes 1.7 mil tr.oz. To nám dává krytí papírových kontraktů fyzickým kovem 3.5%. U stříbra je open interest 116007 kontraktů, čili skoro přesně 580 mil uncí. Ve vaultech je k dispozici k dodání pouze necelých 33 mil trojských uncí. To znamená že 5.6% stříbra na COMEXu je kryto kovem. Zda je to moc nebo málo? Určitě je nesmysl aby bylo kryto všechno zlato se kterým se obchoduje - naprostá většina lidí nemá zájem o fyzické dodání. Krytí by ale mělo být takové aby v případě zvýšeného zájmu o dodání byla burza schopna to ustát - v tomhle mi to velmi připomíná parametry poměru aktiv a vlastního kapitálu u bank. Spočtěte si kolik je těch 1.7 mil uncí zlata a 33 mil uncí stříbra v dolarech - není to zrovna velké číslo v porovnání s tím jaké peníze se na světových trzích pohybují. P.S. doufám že jsem v těch výpočtech neudělal chybu, počítal jsem to v rychlosti. ad krytí JPM - no nemusí je krýt ničím. Svoje pozice pokaždé při expiracích roluje do dalších kontraktních měsíců. Problém by nastal pouye pokud by nastal zvýšený zájem o fyzické dodání.
Pavel Hála
Kveta Falisová
Kde vidíte cenu stiebra ku konca roka 2011?
dobrý den, nyní opravdu nění nic čeho by se dalo na trhu chytit abych to mohl kvalifikovaně odhadnout. Můžu tedy pouze tipovat. Důležité bude jak dlouho bude trvat současná korekce. Pokud by trvala krátce, tak si myslím že $50 bude pro trh silná psychologická hranice, která jej bude přitahovat.
Pavel Hála
Miro Pančura
Zdravím. Je podľa podľa Vás aktuálna cena investičného striebra maximum, alebo pôjde jeho cena ku koncu roka hore? Ďakujem.
Z dlouhodobého horizontu na maximu podle mě ještě není. Vždyť jsme zatím nepřekonali ani maximum z roku 1980, které bylo necelých $50. V inflačně očištěných cenách to je dokonce cca $135. Jak jsem ale psal výše, dá se težko říct zda bude cena koncem roku výše. Mohl bych pouze tipovat.
Pavel Hála
Jarda
Dobrý den, do investičního zlata investuji již cca 6 roků, pravidelně 1 - 2 OZ ročně, zlato beru něco jako část rodinného portfolia cca 20 % . Myslíte , že je to správná strategie?
dobrý den, to je naprosto perfektní strategie. Při dnešní nejisté době je 20% asi optimálních. Víc už bych vám ale nedoporučoval. Také pravidelné nákupy jak píšete jsou velmi důležité, protože se takto vyhnete časování trhu, na čemž lidé většinou tratí.
Pavel Hála
Čestmír Dolejšek
Dobrý den, kolik se ročně vytěží nového zlata? Jaké jsou odhadované nevytěžené zásoby? Na co všechno se zlato využívá (jako materiál)? A kolik se ho využije ročně? Co je to "papírové zlato" a jaký má reálný základ?
dobrý den, ročně se vytěží cca 2700 tun zlata. Nevytěžené zásoby podle mě lze těžko odhadovat. Protože to co bylo ještě před pár lety poažováno za nevytěžitelné zásoby se díky růstu ceny přesunulo do vytěžitelných zásob apod. Spousta zlata je také určitě pod mořským dnem, ale těžko ho asi někdo bude těžit. Záleží tedy na tom jak se bude pohybovat cena. Zlato se využívá primárně ve šperkařství, potom jako investiční kov. V menší míře také v elektrotechnice a lékařství. Papírové zlato je nějaký finanční instrument (ETF, futures kontrakt, akcie fondu ...) který je kryt fyzickým kovem. U některých těchto instrumentů se ale vedou polemiky zda je kryt ze 100%. Nedá se to totiž spolehlivě ověřit zda emitent neprodává to samé fyzické zlato několika lidem (vydáním většího množství papírového instrumentu).
Pavel Hála
Ján M.
1) Ako by sa mohla pohybovať cena striebra v najbližších 2-3 rokoch? 2) Myslíte, že by sa zlato/striebro mohlo používať v platobnom systéme ako dnešné peniaze? Na kratšie prechodné obdobie, alebo natrvalo ako jedna z možností akceptácie skutočnej meny?
dobrý den, 1) v horizontu 2 - 3 let cena zřejmě asi půjde ještě nahoru. Každopádně si rezervuji možnost svůj názor změnit. Situace ve světě se mění velmi rychle a je nutné podle toho reagovat. 2) většina analytiků a lidí co se zabývá intenzivně drahými kovy si myslí že gold standard (krytí měny zlatem) bude v budoucnu znovu nastolen. Můj osobní názor je ale opačný - myslím si že gold standard není potřebný a pokud by i přesto vznikl tak by se dlouho neudržel. Podle mého názoru je také gold standard také to jediné co by dokázalo zlato ochránit od toho aby se z něj v budoucnu nestala bublina. O tomhle bych chtěl na podzim napsat článek...třeba tady na iHNed.cz
Pavel Hála
q
Kolik je na světě zlata? Z toho vyplývající složitější dotaz, když původně peníze byly kryty fyzickým zlatem, lze odhadnout, jako hodnotu by měl OZ nyní mít, když by skutečně všechny peníze byly kryty zlatem...
dobrý den, odhaduje se že na světě je cca 170000 tun již vytěženého zlata. Výpočtů kolik by stála unce zlata kdyby byly peníze 100% kryty jsem viděl několik. Přišlo mi to ale jako šarlatánství, protože strašně záleží na tom jakou peněžní zásobu započtete apod.
Pavel Hála
Honza
Dobrý den, není cena zlata cenová bublina (Váš názor)? Stalo se v minulosti, že bý výrazněji cena zlata spadla? Díky.
Dobrý den, zatím podle mě cena zlata bublina není. Nepřekonala zatím ani o inflaci očištěné maximum z roku 1980 - cca $2300 (v tehdejších cenách $850). Myslím si ale že jako bublina bohužel skončí. Ano v minulosti se mnohokrát stalo že cena zlata prudce spadla, např když španělé začli do Evropy přiváže velké množství zlata z nově objevené Ameriky. A nebo naposledy kolaps ceny po roce 1980.
Pavel Hála
Jarda
Dobrý den, 1. Jaká jsou rizika (kromě pádu ceny) mezi nákupem fyzického a papírového zlata, resp. coje výhodnější. 2. Na co si dát pozor v případě nákupu fyzického zlata. Jak si může neodborník být jist, že kupuje skutečně zlato. Děkuji
dobrý den, 1) riziko je to že papírový instrument není kryt ze 100%. Pokud by potom všichni držitelé naráz začali požadovat fyzické dodání byl by problém. Takže fyzické zlato je mnohem jistější. Na druhé straně papírové zlato je mnohem levnější. Obecně je papírové zlato asi lepší ke krátkodobým obchodům a fyzické zase na dlouhodobé držení. 2) To co si můžete ověřit velmi rychle je vysoká měrná hustota zlata (zvážíte jej a podělíte hmotnost objemem). Jediný reálně použitelný kov kterým by se dalo zlato falšovat je wolfram. Poté může pomoci test elektrické a zlváště tepelné konduktivity. Případně i ultrazvuk, ale to už není něco co by měl běžný člověk k dispozici.
Pavel Hála
Michal
Dobrý den, mělo by Řecko a ostatní zadlužené státa vyměnit zlaté rezervy za svůj dluh? Proč vlastně máme zlaté rezervy? Co by se stalo s cenou zlata, kdyby Řecko pustili na trh pár tun ze svých rezerv.
dobrý den, zlaté rezervy jsou pozůstatkem z doby kdy ještě platil gold standard (krytí měny zlatem). Pokud by Řecko, ale zvláště Itálie pustili na volný trh své zlato, cena by drasticky spadla. Podle mě by ale takový obchod provedli na uzavřeném trhu, čili by to zlato prodali přímo nějaké jiné centrální bance nebo zemi - takhle to probíhalo i v minulosti např při prodejích zlata MMF. A zda by měly zadlužené země prodat své zlato? To je spíše otázka do diskuze. Podle mě by ale dlužník měl nejdříve vypořádát své závazky, takže si myslím že asi ano, měli by zlato prodat...a nebo dát jako zástavu - to by bylo asi přijatelnější řešení.
Pavel Hála
Tomáš Závěrka
Dobrý den, Jaké investice osobně preferujete? Kde vidíte cenu zlata a stříbra za 3 roky? Pokud to je výše než dnes, jak hluboké korekce po cestě hrozí? Děkuji
dobrý den, myslím si že z dlouhodobého hlediska budou zajímavé pečlivě vybrané akcie. Zvláště při nynějších valuacích (po korekci) se mi některé akcie v Kanadě a Brazílii jeví velmi zajímavé. Co se týče mě osobně nemám dostatečný kapitál na vytvoření nějakého rozumného akciového portfolia. Proto preferuji obchodování vybraných nízkorizikových interdelivery komoditních spreadů. Jak to bude s cenou za 2-3 roky už jsem psal výše. U stříbra hrozí co cestě zřejmě velké korekce - to můžeme vidět i nyní. Stříbro je velmi malý trh a každý větší prodejní příkaz jej dokáže velmi ovlivnit.
Pavel Hála
Tomáš
Zdravím Vás a pokládám jednoduchý dotaz. Poroste v následujích řekněme pěti až deseti letech následkem všech možných krizí a jejich řešení výrazněji inflace?
dobrý den, zatím to vypadá že ano. Zdá se že žijeme a budeme žít v inflační době. Jedině pokud by došlo k nějaké razantní změně - tj zodpovědnému přístupu lidí a států k emitování dluhu. To by ale bylo politické rozhodnutí a to se dá těžko odhadovat.
Pavel Hála
Jan
Dobrý den, jak je to se zdaněním? Měla by se ze zpětného odkupu slitků zlata/stříbra zaplatit daň z příjmů? Děkuji.
zlato a stříbro historicky byl měnový kov. Proto by se odkup apod podle mě zdaňovat neměl. To by bylo to samé jako kdybyste si šel normálně uložit/vybrat peníze do banky a oni by vás rovnou zdanili za výběr (teď nemám na mysli daň z příjmů, ale obyčejné transakce).
Pavel Hála
radim
dobry den, jak velky vliv na rust ceny zlata maji nakupy centralnich bank, nebo resp. kdo dnes prevazne nakupuje ? vi se to ? fondy ,CB,obcane,prumysl ? dekuji za odpoved
dobrý den, u centrálních bank zřejmě značný, protože centrální banky mají stohy dolarů - kdyby to bylo možné tak by mohli skoupit trh několikrát. Mluví se o tom že některé asijské země dlouhodobě skrytě nakupují zlato na volném trhu, ale neexistuje pro to důkaz. V poslední době začíná být poptávka tažena širokou veřejností, což bylo dříve velmi neobvyklé. Fondy a banky ale také hrají velkou roli. Nejsou ale žádná věrohodná čísla podle nichž by se to dalo ověřit.
Pavel Hála
Marek H.
Pokud cena zlata se dostane již na zmíněnou hranici 1500-1700, tak v tom případě je možné předpovídat i pokles stříbra třeba pod 30?
V tomto smyslu bych se díval jak se při tom hýbe gold/silver ratio (poměr mezi cenou zlata a stříbra). Ale pokud by zlato šlo pod $1500 tak stříbro na $30 je velmi pravděpodobné.
Pavel Hála
Libor
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda Vaše analýzy zahrnují i tzv. Dow/Gold ratio, popřípadě jaké hodnoty ratia pro Vás značí možnou změnu směru? Nynější pokles se podle něj dal celkem pěkně načasovat.
Dobrý den, mě se podařilo současnou korekci vcelku přesně předpovědět. Spíše místo ratia ale používám vlastní analýzu COT, forward rates a také intuici. Moje analýzy na základě kterých jsem současnou korekci předpověděl si můžete prohlédnout např zde http://proinvestory.cz/?p=2771 a zde http://proinvestory.cz/?p=2555
Pavel Hála
Martin
Dobrý den, nemyslíte, že by se spíš mělo mluvit o tom, že nám poněkud chřadne hodnota barevných papírků než, že zlato zdražuje ? Dle mě je to jen mystyfikace obyčejných lidí, jimž nedochází co se děje s obsahem jejich peněženek .....
dobrý den, přesně tak. Hlavním tahounem ceny je zvyšování cenové hladiny peněžní inflací...v poslední době neskrývaným tištěním penež. Pokud by nebyly reálné úrokové míry záporné, tak by zlato zdaleka nerostlo tak rychle. Vlády a centrální banky nám tak opět vytvářejí další bublinu - tentokráte na zlatě. Stejně to bylo i s bublinou na NASDAQ a s hypotékami v USA. Je to umělým přebytkem peněz a špatnými politickými kroky.
Pavel Hála
Kokoška
Dobrý den, jaký je váš názor na likviditu nakoupeného fyzického zlata za delší časové období. Nakoupit zlato je jedna věc a dejme tomu za 10 - 15 let ho moci prodat je věc druhá. Myslím na zlato jako na investici, která mopžná uchrání před inflací.
Právě zlato je podle mě velmi likvidní. A vždy bylo. Je to vlastně jediná globální měna. Můžete jej nakoupit v Hong Kongu a prodat třeba v Zimbabwe...nebudete mít problém. To se o většině měn říci nedá. Bylo tak tak před deseti, sto, tisíci lety...není důvod proč by tomu tak nemělo být za 15 let. O likviditu bych tedy strach neměl. Je ale určitě rozumnější nakupovat zlato i stříbro v malých formách (hmotnostech) - o ty bude na trhu vždy největší zájem.
Pavel Hála

Zlato láme rekordy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist