Na železniční trať mezi Krnovem, Opavou a Kolínem ve čtvrtek poprvé v kompletní vnější úpravě vyjede vlaková souprava soukromého železničního dopravce RegioJet, který začne v září převážet cestující mezi Ostravou a Prahou. Souprava míří na servisní jízdu, řekl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Podle něj se jedná o první jízdu ucelené soupravy RegioJet ve finální podobě - lokomotiva od plzeňské Škody i vagony koupené od rakouských státních drah budou po úpravách a natřené v melounově žluté barvě v kombinaci s antracitovou.

RegioJet patří do skupiny Student Agency brněnského podnikatele Radima Jančury. Firma bude zajišťovat od září přepravu cestujících s pětivozovými soupravami, postupně chce nabídnout devět párů spojů každý den.

"Vlak dnes vyjíždí v 11:00, míří do Kolína," řekl Ondrůj. Mluvčí nechtěl upřesnit datum, kdy vlakové soupravy vyjedou i s cestujícími. Prý bude zveřejněno v následujících dnech. Přesné datum zahájení provozu zatím neví ani Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která přiděluje kapacitu dopravní cesty zájemcům o provozování železniční dopravy.

"Firma nám ho zatím nesdělila," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

RegioJet slibuje, že na železnici přinese jiný styl služeb - moderní vybavení vlaku, stevardy na palubě, připojení wi-fi nebo denní tisk a občerstvení zdarma.

Vagony, které rakouské státní dráhy provozovaly jako první třídu a prémiovou business class, vyjedou v barvách RegioJetu jako jejich druhá třída. Jejich kapacita bude 48 cestujících na vůz, ve vozech budou nově zabudovány přípravny občerstvení. Vagony s luxusnější první třídou pak RegioJet nasadí od přelomu prosince a ledna.

RegioJet od příštího roku začne převážet cestující i na Slovensku, a to mezi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnem.

Skupině Student Agency vzrostl v pololetí meziročně obrat o 35 procent na 2,85 miliardy korun. Dopravce plánuje za rok 2011 obrat ve výši 5,5 miliardy, což by oproti roku 2010 mělo být navýšení o více než miliardu korun.