Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků protistrany u Komerční banky o jeden stupeň na A+.

Umožnil to středeční krok, jímž agentura zlepšila rating celé České republiky o dva stupně z A na AA-. Rating Komerční banky díky tomu mohl být zvýšen na úroveň mateřské Société Générale, sdělila agentura.

Se zvýšením ratingu České republiky se zvýšil i dosavadní ratingový limit Komerční banky. Toho S&P využila k tomu, aby sjednotila rating české banky s hodnocením její mateřské skupiny.

Komerční banka je pro Société Générale klíčová

S&P považuje Komerční banku za "jádrovou" součást Société Générale a podle její metodologie obvykle platí, že tyto dceřiné firmy se hodnotí stejným ratingem jako mateřská společnost.

Société má na Komerční bance 60 procent a KB je jednou ze tří dominantních bank na českém trhu. Vyšší rating KB však agentura dosud neudělila proto, že banka je téměř výlučně vázána na český trh a českou ekonomiku.

Výhled nového ratingu KB je stejně jako ratingový výhled celé ČR i Société Générale stabilní.

Agentura uvedla, že budoucí vývoj ratingu banky bude nyní primárně určen její schopností udržet si jádrovou pozici ve skupině Société Générale a bude také odrážet vývoj ratingu mateřské skupiny.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle něj hodnotí, jak je daný subjekt spolehlivý respektive rizikový.

Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je subjekt považován za spolehlivějšího dlužníka a věřitelé mu půjčují peníze za příznivějších podmínek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru