Světové ekonomice hrozí návrat do recese. V sobotu to uvedla nová výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Současně vyzvala k okamžitým a koordinovaným politickým krokům.

Opatření na podporu světové ekonomiky podle Bílého domu také přislíbili americký prezident Barack Obama i německá kancléřka Angela Merkelová.

"Letní vývoj naznačil, že se nyní nacházíme v nebezpečné nové fázi," řekla Lagardeová ve svém prvním významném politickém projevu od chvíle, kdy v čele MMF vystřídala Dominiqua Strausse-Kahna. "Riskujeme, že křehké oživení bude zmařeno. Proto musíme okamžitě konat," dodala.

Její náměstek John Lipsky přitom v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že MMF ve své aktualizované prognóze, kterou zveřejní příští měsíc, recesi světové ekonomiky nepředpovídá.

Rozvinuté ekonomiky musí podle Lagardeové připravit dlouhodobé plány k tomu, aby dostaly pod kontrolu své zadlužení. Utahování opasků by však nemělo být tak rychlé, aby ohrozilo hospodářské oživení.

Obama jednal s Merkelovou

Obama v pátek podle Bílého domu s Lagardeovou telefonicky hovořil o hospodářských otázkách. Shodli se na tom, že světová ekonomika potřebuje další kroky na podporu růstu v krátkém období.

V sobotu Obama podle Bílého domu jednal o krizi v eurozóně a výkyvech na finančních trzích s Merkelovou. "Shodli se na důležitosti koordinované akce k řešení současných ekonomických problémů a k podpoře růstu a tvorby pracovních míst ve světové ekonomice," píše se ve sdělení.

Ekonomové: Recesi v USA nečekáme, ale ani zlepšení

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika USA ve druhém čtvrtletí stoupla pouze o procento namísto původně odhadovaných 1,3 procenta. Revidované údaje podle agentury AP pravděpodobně posílí obavy, že největší světové ekonomice hrozí další recese.

Z nedávného průzkumu agentury AP mezi předními ekonomy nicméně vyplývá, že hospodářská recese ve Spojených státech není v příštích 12 měsících pravděpodobná. Podle průzkumu však nelze očekávat ani výraznější zlepšení stavu americké ekonomiky.

Lidé nevěří politikům, že odvrátí recesi

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke v pátek uvedl, že banka bude příští měsíc zvažovat možnosti další měnové stimulace slabé ekonomiky a zaměstnanosti. Žádné konkrétní kroky však nenaznačil.

Spotřebitelská nálada v USA podle průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity v srpnu klesla, protože spotřebitelé ztratili důvěru ve schopnost politiků odvrátit hrozbu další hospodářské recese.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist