Dolní komora španělského parlamentu v pátek podle očekávání schválila ústavní reformu, která do základního zákona zařazuje limity rozpočtového schodku a veřejného dluhu.
Příští týden budou podle agentury AFP o ústavní změně hlasovat senátoři; také u nich se čeká, že novelu podpoří.
Španělsko je tak na cestě stát se první zemí, která vyslyšela francouzsko-německou výzvu z poloviny srpna, aby všech 17 členů eurozóny do léta 2012 zakotvilo ve svých ústavách stropy rozpočtových schodků.
Na návrhu se minulý týden shodly dvě největší španělské strany - vládní socialisté a opoziční lidovci -, takže konečné schválení se v Madridu zdá být předem zajištěno. Poslanci hlasovali pro návrh v poměru 316 ku pěti hlasům.
Diskuse před hlasováním však byla velmi živá, protože malé strany reformu ostře kritizovaly, protože podle nich není nutná a je přijímána příliš rychle. Vyzvaly také k jejímu schvalování v referendu.
Trhy diktují ústavu
Po referendu v této otázce volaly i tisíce demonstrantů, kteří se proti reformě sešli ve čtvrtek večer v Madridu. Odsuzovali podle nich "diktát trhů".
U budovy parlamentu dnes protestovaly desítky lidí za přítomnosti početných policejních sil. Hlavní odborové svazy vyzvaly k "velké demonstraci" v Madridu na 6. září, tedy den před předpokládaným hlasováním v Senátu.
Příslušný ústavní dodatek nebude obsahovat čísla. Bude ho ale doprovázet zákon, který určí strop rozpočtového schodku na 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a stanoví kritéria postupného snižování dluhu. Zákon začne platit v roce 2020.
Katalánská samospráva požaduje, aby mohla navýšit zadlužení v případě mimořádných událostí, jako jsou přírodní katastrofy. Nyní o tom může rozhodnout pouze centrální vláda.
Levice také kritizuje, že takto tvrdé rozpočtové omezení nepřijatelně zkrátí sociální výdaje.
Objem dluhu v poměru k HDP údajně nebude smět překračovat limity stanovené Evropskou unií. Podle takzvaných maastrichtských kriterií nesmí zadluženost země přesáhnout 60 procent HDP.
Španělsko je jednou ze zemí eurozóny, které jsou zadlužením a rozpočtovým schodkem postiženy nejvíce. Schodek by měl letos dosáhnout asi šesti procent a státní dluh skoro 69 procent hodnoty HDP.
Gratulovala Merkelová i Moody´s
Španělsku již za jeho rozhodnutí gratulovala německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Sarkozy. Pozitivní hodnocení si také vysloužilo od ratingové agentury Moody´s.
Zůstává otázkou, jak bude tato převratná novinka v ekonomické historii Evropy fungovat v praxi a zda Španělé skutečně nastaví rozpočtový deficit v roce 2020 na "pouhá" 0,4 % HDP a podaří se jim toto kritérium také dodržet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist