Američtí zaměstnavatelé v srpnu vlivem propadu hospodářské důvěry přestali najímat nové zaměstnance a ekonomika v celkovém úhrnu žádné nové pracovní místo nevytvořila. Počty nových pracovních míst v předešlých dvou měsících byly navíc nižší, než se původně odhadovalo, sdělilo v pátek ministerstvo práce USA. Míra nezaměstnanosti přesto zůstala na 9,1 procenta.

Dnešní údaje zvyšují tlak na to, aby prezident Barack Obama i centrální banka (Fed) přijali nové kroky na podporu zaměstnanosti a slábnoucí ekonomiky. Obama má se svým plánem seznámit veřejnost příští čtvrtek a Fed v srpnu slíbil, že na zářijovém zasedání bude uvažovat o dalších měnové stimulaci ekonomiky.

Nulový přírůstek počtu pracovních míst byl nejslabším výkonem trhu práce od loňského září. Výslednou nulu vykázaly vládní statistiky naposledy v únoru 1945.

Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali v průměru přírůstek 75.000 míst, po čtvrteční slabé zprávě z amerického průmyslu však své předpovědi ještě dodatečně snižovali. Ministerstvo snížilo údaj o počtu nových míst za červen a červenec celkem o 58.000.

Počet míst v soukromém sektoru se po červencovém nárůstu o 156.000 zvýšil jen o 17.000, což vymazal přesně stejný pokles počtu míst ve vládním sektoru. K úhrnnému zastavení růstu zaměstnanosti ale výrazně přispěla stávka asi 45.000 zaměstnanců telekomunikační společnosti Verizon Communications.

Zaměstnavatelé omezili najímání podle ekonomů pod vlivem zhoršení situace na finančních trzích, které v první polovině srpna stíhaly prudké otřesy. Akciové burzy tehdy reagovaly propady na eskalaci dluhové krize v Evropě, politické boje o americký státní dluh a snížení nejvyššího amerického úvěrového ratingu AAA.