Americká diplomacie intenzivně lobbovala proti prodeji bitevníků L-159 do některých zemí, především Bolívie a Venezuely, s nimiž mají USA špatné vztahy. Nakloněny nebyly ani obchodu se spřátelenou vládou v Afghánistánu. Uvedla to v úterý Česká televize (ČT) s odkazem na depeše z WikiLeaks, podle nichž američtí diplomati úspěšně tlačili na české politiky, aby vydání licencí znemožnili.
ČT uvedla, že Aero Vodochody před pěti lety jednalo o dodávkách bitevníků L-159 do Bolívie a Venezuely. Spojené státy měly vážné výhrady, a to i poté, když výrobce nahradil americké komponenty díly z Ukrajiny a Francie. Kromě protiamerických režimů v obou zemích vadila Američanům údajná spolupráce Venezuely s Íránem.
"Informace, které jsme vám poskytli, by měly české vládě stačit k tomu, aby vetovala technologickou kooperaci a prodej zbraní Aera Vodochody do Venezuely," řekl v červnu 2007 podle WikiLeaks bývalý velvyslanec USA v Praze Richard Graber.
"V případě určitých teritorií se nám v minulosti stalo, že nám skutečně bylo naznačeno, že nejsou přípustné," řekl televizi prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek.
Aero pak chtělo alespoň pronajmout letouny L-39 k výcviku pilotů. V depeši ministerstvo zahraničí sděluje, že všechny formality jsou v pořádku a licenci musí udělit. Ve věci se podle ČT prý angažoval i tehdejší premiér Mirek Topolánek.
"Velvyslanci (Topolánek) řekl, že instruoval vládu pozastavit řízení o udělení licence. Má v úmyslu svolat v příštích dnech jednání s činiteli vlády a přezkoumat celou záležitost," uvedl v červenci 2007 zástupce velvyslance USA Michael Dodman. Topolánek ČT řekl, že o věci nic bližšího neví. Dodal, že stát chce prodat bitevníky L-159. Současně prý naléhal na americkou stranu, aby s prodejem bitevníků pomohla, možnost byla u nově vyzbrojeného letectva v Afghánistánu.
Česko a Aero Vodochody se nyní snaží nepotřebné bitevníky L-159 prodat do Iráku. Šimek televizi řekl, že neví o žádné aktivní podpoře americké strany k tomuto obchodu.
Česká armáda si původně objednala 72 letounů L-159. Dvě třetiny ale vyřadila a dodnes stojí v hangáru. Zatím se povedla jen výměna pěti strojů za dopravní letadla CASA do Španělska, ani tyto stroje ale zatím nelétají, uvedla ČT.
Aero bude pomáhat při výrobě letounu KC 390 brazilského Embraeru. Podívejte se, co vše dál dělá



Aero bude pomáhat při výrobě letounu KC 390 brazilského Embraeru. Podívejte se, co vše dál dělá



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist