Dluhová krize v eurozóně srazila včera trhy na dvouletá minima, ve středu ale přišlo vystřízlivění, které se dostavilo i na všechny světové burzy. Trhy vyčkávaly především na informace z Německa.

Tamní ústavní soud ve středu ráno rozhodl o tom, že finanční pomoc země pro zadlužené státy eurozóny není protizákonná.

Z negativních faktorů vstupovaly do popředí především pochybnosti o vůli Řecka a Itálie (Itálie v pozdních hodinách v tomto ohledu učinila pokrok) prosadit razantní úsporná opatření. Kvůli těmto problémům stoupaly výnosy dluhopisů nejzadluženějších zemí.

Výnos desetiletých řeckých dluhopisů vzrostl v úterý na nový rekord kolem 20 procent a pod tlakem jsou od počátku týdne i italské a španělské státní obligace.

Obavy předních ekonomů ale ani přes dnešní korekci neutuchají. „Jsme stále v srdci obří bouře,“ řekl například hlavní stratég Standard Life Investments. Americký finančník a miliardář maďarského původu George Soros se pak nechal slyšet, že: "Tato krize má potenciál být ještě horší než pád Lehman Brothers".


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:16
Cena zlata po včerejších rekordech prudce klesá, stříbro stále nad 41 dolary

Cena žlutého kovu v úterý opět pokořila svá historická maxima - nově leží nad 1918 dolary za unci. Od včerejšího rána ale zlato setrvale ztrácí. V 6:00 evropského času dokonce propadlo během několika málo minut o 35 dolarů. Aktuálně se pohybuje pod 1850 USD/unci (ztráta -1,15 %).

07:25
Obama vyráží do boje s rostoucí nezaměstnaností. Trh práce podpoří 300 mld. USD

Americký prezident Barack Obama chce v noci na pátek v Kongresu představit plány na podporu zaměstnanosti, jejichž součástí by měl být balíček opatření v hodnotě 300 miliard dolarů (5,2 bilionu korun).

Nárůst výdajů, které Obama oznámí v přímém televizním přenosu v pátek v 01:00 SELČ, by měl být vyvážen rozpočtovými škrty. Tím chce Obama podle agentury Reuters snížit obavy zejména republikánských zákonodárců z dalšího nárůstu schodku amerického rozpočtu.

Obamovi poradci zatím oficiálně příliš podrobností k plánovaným opatřením neuvedli. Vyjádřili jen přesvědčení, že budou mít "přímý, rychlý a pozitivní" dopad na snížení nezaměstnanosti. Ta se v současnosti pohybuje nad devíti procenty.

07:31
Americká ekonomika v problémech - potvrdí to i Béžová kniha?

Horšící se stav americké ekonomiky zřejmě naznačí i dnešní večerní zveřejnění tzv. Béžové knihy. Zpráva založená na poznatcích jednotlivých regionálních rezervních bank USA za poslední měsíc a půl zřejmě vykreslí obrázek dalšího oslabování americké ekonomiky.

Pro měnový výbor Fedu se může na jeho nadcházejícím zasedání stát zpráva jedním z argumentů pro nový zásah na podporu ekonomiky. Už delší dobu se mluví o třetím kole kvantitativního uvolňování (QE3) – v tomto případě v podobě prodloužení splatnosti již existujících dluhopisů.

07:34
Bank of Japan "šetří municí", sílící měnu zatím nechává bez povšimnutí

Japonská centrální banka nechala po dnešním zasedání své bankovní rady měnovou politiku beze změn. Bank of Japan (BOJ) tak nenapodobila úterní razantní krok Švýcarska proti silnému kurzu domácí měny a nechává si munici pro případ, že japonský jen obnoví růst na nová maxima.

Japonsko se letos propadlo do další recese, kterou prohloubily dopady březnového zemětřesení. Ekonomové však předpokládají, že ve třetím čtvrtletí třetí největší ekonomika světa obnoví mírný růst.

07:46
Němci dnes rozhodnou o oprávněnosti pomoci zadluženým státům eurozóny

Německý ústavní soud v Karlsruhe dnes rozhodne, zda je finanční pomoc pro zadlužené členské země eurozóny slučitelná s německým právem. Pokud by konstatoval, že není, byla by to těžká rána pro snahy o záchranu měnové unie i pro euro samotné. Odborníci to však nepovažují za pravděpodobné.

Experti varují, že minimálně ke krátkodobému znejistění trhů může vést i verdikt soudců posílit vliv německého parlamentu při rozhodování o další finanční pomoci. Její účinnost by se totiž čekáním na vyjádření zákonodárců v Berlíně snížila, čehož si je německá vláda vědoma. Ministr financí Wolfgang Schäuble také už dříve před takovým krokem varoval.

07:59
Soros: Tato krize má potenciál být ještě horší než pád Lehman Brothers

George Soros, americký finančník a miliardář maďarského původu

"Pamatujete si kolaps Lehman Brothers? Evropané zjevně ano - kontinent bojuje s dluhovou krizí a trhem se šíří obavy o pád některé z velkých evropských bank. To vyvolává paniku na finančním trhu nikoli nepodobnou té z podzimu roku 2008."

08:10
Sledujte HNByzynys i na Facebooku
08:22
Asijské akciové trhy uzavřou středeční obchodování v plusu

Index Nikkei (+2,01 %; 8763b); Hang Seng (+1,48 %; 20003b); Shangai Comp. (+1,46 %; 2506b).

08:34
Evropské akciové trhy odstartují středeční obchodování v plusu

Překvapivě dobrá úterní americká makrodata a pozitivní zprávy z Itálie, které stojí za růstem asijských akciových trhů, podpoří podle odborníků i dění v Evropě.

Klíčové indexy FTSE 100, DAX a CAC 40 by se v úvodu dnešní seance měly vydat do zhruba jednoprocentního zisku. Nejvyšší změny by se měly objevit v bankovním sektoru.

09:01
Německo začíná zvažovat odchod Řecka z eurozóny

Šéf jedné z německých vládních stran CSU Horst Seehofer nevyloučil odchod Řecka z eurozóny. Seehofer se tak vyjádřil pro dnešní vydání listu Bild. Vyjádřil ale přesvědčení, že Atény ve snaze o reformy veřejných financí uspějí.

V úterý list Financial Times Deutschland (FTD) napsal, že vláda kancléřky Angely Merkelové už se proti odchodu Řecka z eurozóny nestaví tak kategoricky jako dosud.

"Nemyslím si, že to lze vyloučit, ale počítám s úspěchem cesty, která byla nastoupena finanční pomocí a úsilím o konsolidaci (řeckých veřejných financí)," řekl Seehofer na otázku Bildu, zda může vyloučit odchod Řecka z eurozóny. "Nemůže však být řeči o pomoci, pokud zadlužené země nesplní svůj příspěvek," dodal.

Článek Libora Akrmana k tomuto tématu  - čtěte ZDE

09:10
Evropské akcie otevřely (podle očekávání) v černých číslech

Evropské akciové trhy navazují na pozitivní vývoj v Asii a pohybují se v jasných plusech. FTSE 100 (+2,2 %); DAX (+2,7 %); CAC 40 (+2,6 %).

Index PX získává o něco méně než zbytek Evropy . Nejvíce posilujícími tituly jsou NWR ( ), KB ( ), KIT Digital ( ) a CME ( ).

09:29
Francouzští poslanci hlasují o rozpočtovém dodatku včetně finanční pomoci na záchranu Řecka

Senátoři mají o tomto dodatku hlasovat ve čtvrtek. Španělští zákonodárci pak dnes nejspíš jako první v rámci eurozóny zařadí do ústavy limity rozpočtového schodku a veřejného dluhu.

Debatu ve francouzském parlamentu ohledně úsporných kroků ztěžují spory uvnitř vládní pravice, která se obává, aby se neznelíbila voličům necelý rok před prezidentskými a parlamentními volbami. Výsledkem sporů je zmírnění původně plánovaných úsporných opatření.

Očekává se, že francouzští poslanci dnes stejně jako senátoři ve čtvrtek úsporná opatření i pomoc Řecku schválí.

09:34
Komentář analytika k intervenci švýcarské centrální banky

Jan Čermák, analytik ČSOB

Jednostranná volba Švýcarska, fixovat frank na euro na úrovni slabší než je tržní, ovšem přinese i zajímavé vedlejší efekty. Předně, nová povinnost SNB intervenovat na trhu ve prospěch eura (a v neprospěch franku) v podstatě znamená, že švýcarská centrální banka se fakticky připojuje k expanzivní politice ECB, neboť SNB bude muset tisknout franky alespoň tak rychle jako ECB eura.

Dále zajímavou otázkou je i to, co vlastně bude SNB nakupovat do svých devizových rezerv, které v důsledku intervencí budou rychle narůstat. Pravděpodobně to budou super bezpečné německé vládní dluhopisy, zatímco rizikové španělské či italské zůstanou na ocet.

Jinak řečeno profitovat z rozhodnutí SNB bude německý daňový poplatník. A konečně na své si přijde i střední Evropa. Zkrocením franku se uleví nepochybně maďarským a polským domácnostem, které si v letech 2006-2008 neprozřetelně vzaly půjčky (především hypotéky) ve švýcarské měně.

10:14
GLOSA Julie Hrstkové (HN): Chudokrevný svět

Ekonomiku Evropy nečeká návrat do recese, nicméně "chudokrevný" růst je asi skutečností těchto dnů, tvrdí šéf Světové banky Zoellick. Neříká nic nového - existence tzv. japonského módu, tedy minimálního růstu HDP a nízkých úrokových sazeb, je podle mnohých ekonomů víc než pravděpodobná.

Poslední statistika růstu v Evropě obavy jen potvrzuje - tempo hospodářství a aktivita soukromého sektoru jsou nejnižší od roku 2009, zpomalení přitom postihlo i "tvrdé" jádro měnové unie, tedy Německo a Francii.

A tak zpomalení dopadá i na Česko, které je extrémně závislé na zahraniční poptávce. Průmysl roste méně, než se čekalo, a tempo růstu exportů (jakkoliv je zahraniční obchod v přebytku) je nejnižší od prosince 2009. Výběr daní do státního rozpočtu je s výjimkou spotřební daně hluboce pod plánem.

Celý blog  - čtěte ZDE

10:18
Němci smí pomáhat zadluženým zemím, ale jen se souhlasem poslanců

Finanční pomoc Německa pro zadlužené země eurozóny není protizákonná. Větší vliv na ni ale má mít parlament. Rozhodl tak dnes německý ústavní soud v Karlsruhe, který zamítl stížnost skupiny německých euroskeptiků.

Euro po rozhodnutí německého soudu posiluje o jedno procento nad 1,41 USD/EUR, aktuálně 1,4107 USD/EUR (zdroj: Patria.cz)

10:36
Akciové trhy zatím přešly rozhodnutí německého ústavního soudu bez povšimnutí

Evropské akciové trhy se udržují své dvouprocentní zisky. FTSE 100 (5265b; +2,14 %); DAX (5330b; +2,64 %); CAC 40 (3034b; +2,31 %).

10:45
Měnové trhy očima analytika Patria Finance

Tomáš Vlk, analytik Patria Finance

Koruna se dnes drží k euru na 24,45. Okolní měny posilují a reagují tak na pozitivní vývoj evropských akcií. 

Eurodolar včera večer klesl až pod 1,4000, dnes se ale zvedá a obchoduje se na 1,4085. Jde pozvolný růst spojený se stoupajícími akciovými trhy. Krátký pozitivní impuls euru během dopoledne dodal německý ústavní soud. Ten rozhodl o zamítnutí žalob proti zablokování účasti Německa v záchranných programech eurozóny. Odstranil tím jedno z menších rizik, euro ale ze zprávy příliš profitovat nedokázalo.

Mírný vliv na trh dnes může mít německá průmyslová výroba. Čekáme ale, že se větší pozornost upře až na večerní události, tedy zveřejnění Béžové knihy Fedu a komentáře některých jeho zástupců. Otázka QE3 je stále klíčová a dnes bude mluvit Charles Evans, který na minulém jednání Fedu další uvolnění měnové politiky podporoval.

Zdroj: Patria.cz

11:20
Na evropských akciových trzích se daří především automobilkám a bankám

Sektor evropských automobilek a dodavtelů v tomto průmyslu připisuje zhruba čtyři procenta. Mezi nejvíce ziskové patří například Renault (+5,54 %) a Pirelli (+5,75 %).

Daří se i bankám: Matka české ČSOB - belgická KBC - se pohybuje 3,22 % v plusu a podobně je na tom i Royal Bank fo Scotland (+4,35 %).

11:51
Pražská burza v souladu s evropskými akciovými trhy dál roste

Hlavní index PX roste o 1,43 procenta na 988,2 bodu. Daří se většině akcií, především těžební společnosti NWR, technologické KIT digital, developeru Orco či bankám.

Ztrácejí pouze cenné papíry sázkové Fortuny, textilky Pegas Nonwovens a pojišťovny VIG.

11:58
Merkelová: Německo bude požadovat společná evropská pravidla regulující trh s deriváty

Angela Merkelová řekla v německém parlamentu, že německé ekonomice se daří dobře a přes všechny varovné signály nemá žádnou indicii hrozby recese. 

(Zdroj: Patria)

12:17
USA: Vysoká cena zlata láká zloděje

Rostoucí cena zlata na světových trzích ovlivnila americkou kriminalitu. Policie podle agentury AP zaznamenává rostoucí počet krádeží a vloupání, při nichž je hlavní kořistí zločinců tento drahý kov.

Policie má řadu hlášení o tom, jak zloději za bílého dne kradli ženám zlaté náramky a náhrdelníky. Lupiči se při vloupání do domů pídí především po zlatých špercích.

V Los Angeles bylo pak jen za červen a červenec ohlášeno šest vloupání do zlatnických obchodů. Přes 100 losangeleských žen ohlásilo, že jim na ulici zločinci strhli z krku zlaté šperky.

V červenci se navíc neznámí pachatelé vloupali i do hornického muzea v New Jersey. Odnesli odtud kolekci vzorků zlata v hodnotě 400.000 dolarů (6,9 milionu korun).

12:27
Americké futres naznačují otevření v černých číslech

Wall Street by měla otevřít středeční obchodování ve zhruba půl-procentním zisku. Obchodování by mělo být spíše poklidné s vyčkáváním na večerní zveřejnění tzv. Béžové knihy (ve 20:00 SEČ).

Futures na Dow Jones (+0,64 %); S&P 500 (+0,67 %); Nasdaq 100 (+0,96 %).

Po vylepšeném odhadu výsledků hospodaření by mohl být zájem na příklad o akcie Nvidia Corp. (+2,01 % v premarketu) a po odstoupení generální ředitelky i o cenné papíry společnosti Yahoo (zatím +0,31 %).

Článek Petra Kaina o odchodu šéfky Yahoo - Carol Bartzové  - čtěte ZDE

12:54
Index PX mírně ztrácí na vývoj v Evropě

Pražská burza získává o něco méně než ostatní západoevropské trhy . Nejvíce posilujícími tituly jsou NWR ( ), KB ( ), KIT Digital ( ) a CME ( ).

13:20
Odloží ČNB zvýšení sazeb?

Člen Bankovní rady České národní banky (ČNB) Lubomír Lízal pro agentur Blooberg uvedl, že eskalace dluhové krize v Evropě může přimět ČNB odložit zvýšení sazeb. ČNB několikrát naznačila, že by sazby mohla zvýšit na konci letošního roku.

"Situace se může změnit, v současnosti to (zvýšení) nevidím jako něco definitivního," dodal Lízal.

13:50
Nizozemsko: Země v problémech by měly mít šanci odejít

Země Evropské měnové unie, které porušují rozpočtová pravidla, by měly dostat možnost odejít z eurozóny. Navrhla to dnes ve svém plánu nizozemská vláda. Nizozemsko bude také prosazovat zpřísnění sankcí za porušování pravidel pro rozpočtové deficity a státní dluhy, řekl v parlamentu nizozemský premiér Mark Rutte.

"Země, které nebudou připraveny uchýlit se pod nucenou správu, mohou využít možnosti odejít z eurozóny," citoval Rutte jeden z návrhů plánu. V parlamentu jej představil spolu s ministry financí a hospodářství. Eurozóna do budoucna počítá pro problematické země se zavedením zvláštního režimu, kdy nebudou moci o svých veřejných financích rozhodovat samy.

14:40
Pražská burza zvyšuje zisky, americké futures rostou

Z údajů serveru patria Online vyplývá, že pražská burza mírně navyšuje zisky. Index PX se přiblížil ke 2 procentům a pomalu se vrací do těsné blízkosti 1000 bodů.

Z jednotlivých titulů se nejlépe daří NWR ( ), KB ( ), KIT Digital ( ) a CME ( )

Futures na Wall Street posilují o procento. Futures na SP 500 (SPU1, ESU1) si připisuje 1,07 % na 1177,00 b. Futures na Nasdaq 100 (NDU1, NQU1) posiluje o 1,18 % na 2190,75 b. a Dow Jones futures (ZDU1, YMU1) roste o 0,93 % na 11231 b.

15:27
Finsko nadále proti pomoci Řecku

Finsko se možná nebude podílet na druhém záchranném úvěru pro Řecko, pokud nebudou splněny jeho požadavky a nedostane záruky za svůj díl finanční pomoci. Uvedl to dnes finský premiér Jyrki Katainen.

Severská země stojí v centru diskuse o zárukách za úvěr Řecku a hrozí, že spor o zajištění zablokuje druhý záchranný úvěr a prohloubí dluhovou krizi eurozóny.

Katainen začátkem září slíbil, že najde způsob, jak dosáhnout, aby Finsko dostalo, co žádá, a neuškodilo přitom ostatním státům eurozóny nebo jiným řeckým věřitelem, například Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), který by ztratil postavení prioritního věřitele. 

"Hledáme řešení. Ale nemůžeme čekat donekonečna, že tento problém se musí vyřešit v nejbližších pár dnech," upozornil.

15:47
Burzy ve Spojených státech otevřely se zisky, analytici jsou ale skeptičtí

Na růsty cen akcií v Asii a v Evropě navazují už i americké burzy.

Index Dow Jones si polepšuje o 1,4 procenta, když ho k ziskům táhnou hlavně tituly jako Bank of America (+ 3,08 %) a Chevron (+2,78 %). NASDAQ si pak připisuje 1,8 procenta a S&P 500 1,6 procenta.

A evropské trhy, které pomalu vstupují do závěru obchodování stále slušně rostou. (FTSE + 2,21 %; DAX + 3,4 % a CAC 40 + 2,6 %).

Analytici ale nabádají k obezřetnosti a upozorňují, že je to s největší pravděpodobností jen technická korekce. Trend poklesu cen z posledních dnů je podle nich zatím nedotčen.

16:39
Jiří Škop (KB): Česká koruna byla ve středu mírně silnější

Jiří Škop je analytikem Komerční banky

"Středeční obchodování na koruně vůči euru příliš vzruchu nepřineslo. Kurz CZK/EUR se držel v úzkém pásmu 24,422-24,477. Mírné ranní zisky koruna během odpoledních hodin mazala, podobný průběh zaznamenal polský zlotý i maďarský forint, nicméně jejich pohyby byly výraznější a tyto dvě měny i přes korekci stále drží mírné zisky. 

Česká výnosová křivka dnes pokračovala v růstu a posunula se paralelně výše přibližně o 4 bb. Ve stejném směru se pohybovala i eurová swapová křivka.

Slova centrálního bankéře L. Lízala neměla na dnešní obchodování výraznější dopad, když zmínil, že načasování zpřísnění měnové politiky je stále od konce roku, nicméně se může v případě další eskalace dluhových problémů v EMU změnit (tedy posunout do budoucnosti). V celku jeho slova vyznívají neutrálně.

V současných podmínkách si lze těžko představit, že by ČNB zvyšovala sazby. Dnes jsme se také dočkali aukce státního dluhopisu se splatností v roce 2024 a kuponem 5,7 %. Ministerstvo financí nabízelo celkem 8 mld. CZK. V první konkurenční fázi bylo poptáváno 6,93 mld. CZK, ministerstvo prodalo dluhopisy celkem za 6,26 mld. Průměrný výnos dosáhl 3,193 %, což lze spíše hodnotit neutrálně. Negativně ovšem vyznělo nízké poptávané množství ze strany investorů.,,

17:14
Pražská burza posílila

Index PX pražské burzy během středečního obchodování posílil o 2,16 % na 994,7 bodu.

K růstu mu dnes pomohly hlavně akcie nebo .

 

V mezitýdenním porovnání je ale index PX stále o 5,12 % slabší, oproti stejnému datu minulého měsíce pak ztrácí dokonce 8,94 %.

17:52
Cena zlata prudce klesá

Cena zlata na světových trzích prudce klesá a z úterního maxima, kdy vystoupila na rekordních zhruba 1920 dolarů (asi 33.439 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), oslabila skoro o sedm procent.

Za poklesem ceny kovu je ale podle některých analytiků zřejmě jen snaha obchodníků vybrat zisky z předchozího silného růstu.

Na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, se cena zlata propadla pod psychologicky důležitou hranici 1800 dolarů a zastavila se až na na 1793,19 USD/oz.

Později se stabilizovala blízko 1796 dolarů. V podobném rozsahu klesala i cena nejbližšího termínového kontraktu.

18:10
Evropské akcie zakončily prudce vzhůru, objem obchodování byl ale nízký

Evropské trhy si během středy připsaly výrazné zisky. Index FTSE 100 stoupl o 3,14 %, německý DAX o 4,07 % a fracnouzský CAC 40 o 3,63 %.

Podle analytiků za růstem stála hlavně technická korekce. Tak jako tak, investoři se dnes zajímali hlavně o automobilky.  Díky tzomu index STOXX Europe 600 Automobiles & Parts si polepšil o 6,09 %.

18:35
Jakub Trubač (Cyrrus): Optimismus před projevem Obamy

Jaku Trubač, Cyrrus  Jakub Trubač, analytik Cyrrus

,,Dnešní obchodní den na evropských trzích začal v silně pozitivní náladě. Tento sentiment se k nám přelil z asijských trhů, které ukončily svou noční obchodní seanci v ziscích přes dvě procenta. Po třech dnes se tak indexy měly možnost vzpamatovat z vlny silných poklesů a optimismus v průběhu dne nepolevoval. Všichni totiž čekají na zítřejší projev amerického prezidenta Baracka Obamy, který podle všeho představí 300 mld.

USD plán na oživení ekonomiky, který bude údajně obsahovat daňové úlevy a vyšší vládní výdaje. Ty mají být kompenzovány jinými, zatím nezjištěnými opatřeními. I když akciové indexy zemí Evropy rostly, nervozita z dalších poklesů „by se dala krájet“. Další stimul pro růsty byl dnešní verdikt německého soudu, který zamítl stížnosti na finanční pomoc Řecku, i když prý velice těsně. O pár hodin později výnos 10-letého řeckého dluhopisu poprvé přesáhl hranici 20%.

Nebylo tak velkým překvapením, že všechny tři hlavní americké akciové indexy otevřely v zelených číslech a zaznamenaly tak nárůst přes jedno procento, avšak v podvečerních hodinách nedokázaly vykazovat takovou výkonnost jako indexy evropské, které některé posilovaly až čtyři procenta. Stranou dnes nezůstal ani index pražské burzy PX, který zavřel na hodnotě 995 bodů (+2,2%). Nejvíc rostly akcie společnosti KIT Digital, které posílily přes pět procent (176,5; +5,69%)."


18:59
Herman Van Rompuy: Evropa musí Řecku bez odkladu pomoct

Evropské vlády potřebují společně pracovat na opatřeních, která dříve za účelem překonání dluhové krize v eurozóně přislíbily. Řekl to prezident Evropské unie Herman Van Rompuy v řeči na britské škole London School of Economics.

Rompuyovi se zdá, že některé evropské země se poskytnutí pomoci spíše vyhýbají a hledají cesty, jak se dřívějším příslibům vyhnout.

,,Samozřejmě by si jeden mohl přát, aby všechna opatření byla učiněna co nejdříve," řekl Rompuy v očividné narážce na Německo, kterému dnes dal tamní soud zelenou k účasti na finanční pomoci zadluženým zemím eurozóny.

19:54
Americké burzy táhnou k výšinám energetické a finanční firmy

Americké akcie rozšiřují během tamního dopoledního obchodování své zisky. Index Dow Jomes už roste o 1,94 %, NASDAQ o 2,4 % a S&P 500 o 2,3 %.

Všechny sektory zastoupené v indexu Dow Jones rostou, nejvíce se souhrnně daří bankám (+ 4,6 %) a energetickým firmám (+ 3,19 %).

Podle odborníků ale není vyhráno.

,,Volatilní obchodování bude jistojistě pokračovat," řekl Tim Speiss ze společnosti EisnerAmper. ,,První půlka září může vypadat jako srpen...Evropa bude tahounem volatilního obchodování," dodal Speiss.

20:37
Úsporný plán Itálie prošel tamním senátem

Italští senátoři ve středu schválili vládní návrh úsporných opatření, který počítá s vyrovnáním schodku rozpočtu v roce 2013.

Pro plán, který byl radikálně pozměněn během čtení v italském senátu, bylo 165 senátorů. Proti návrhu pak zvedlo ruku 141 zákonodárců.

Úsporný balík v hodnotě 5 miliard eur teď poputuje do italského parlamentu, kde má vladní strana Sïlvia Berlusconiho jen těsnou většinou.

21:13
Fed: Stav americké ekonomiky se nelepší, někde růst ještě polevil

Stav americké ekonomiky se nijak zásadně nezlepšuje, v některých částech Spojených států dokonce tempo růstu ještě polevilo.

Ukázala to situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou zveřejňuje americká centrální banka (Fed) a která mapuje vývoj ekonomiky za posledních zhruba šest týdnů.

Výdaje spotřebitelů se ve většině regionů zvýšily, většinou ale jen díky nákupu automobilů.

"Ekonomická aktivita se nadále zvyšovala jen velmi pozvolna, některé distrikty zaznamenaly neurčitou nebo slabší aktivitu," píše se ve zprávě, jejíž obsah tvoří poznatky všech 12 měnových distriktů Fedu.

21:44
Kypr zvažuje, zda požádá ECB o finanční pomoc

Kyperská vláda začala s tamní centrální bankou zvažovat, zda se nemá Kypr obrátit na Evropskou centrální banku (ECB) a požádat ji o finanční pomoc.

Ta by spočívala v odkupu kyperských státních dluhopisů, což je forma pomoci, kterou už ECB uplatňuje u některých vysoce zadlužených zemí eurozóny, například Řecka nebo Itálie. S vysokými náklady na obsluhu dluhu se teď potýká i Kypr.

"Shodli jsme se na tom, že je to záležitost, kterou je třeba zvážit," řekl novinářům ministr financí Kikis Kazamias.

Jeho úřad sdělil, že otázka pomoci byla jedním z diskutovaných bodů v rámci otevřené agendy mezi ministrem financí a centrální bankou.

22:04
Americké akcie přerušily třídenní propady

I americké burzy nezůstaly za těmi evropskými a asijskými pozadu a připsaly si během středeční senace slušné zisky.

Index Dow Jones posílil o 2,5 %, NASDAQ o 3,04 % a S&P 500 o 2,86 %.

Takzvaný index strachu VIX (z anglického výrazu Volatility Index) se dostal pod 33,5 bodu, když dnes oslabil o téměř desetinu, což je pozitivní zpráva pro trhy.

22:12
Redakce IHNED.cz dnes další důležité zprávy z finančních trhů už neočekává.