Tuzemské podniky plánují ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku nepatrně více zaměstnance nabírat než je propouštět. Čeští zaměstnavatelé jsou ve výhledech opatrní, vyčkávají na další ekonomický vývoj. Vyplývá to z aktuální studie Manpower Index trhu práce.
Průzkum se uskutečnil v srpnu mezi zhruba 750 českými firmami. Výsledky jsou horší než pro třetí čtvrtletí.
Celkem sedm procent zaměstnavatelů nyní očekává nárůst počtu pracovních sil, šest procent předpovídá snížení pracovních sil a 85 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí plus jedno procento. V předchozím čtvrtletí byl index plus tři procenta. V meziročním srovnání ale hlásí zaměstnavatelé zlepšení o tři procentní body.
"Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v náboru nových zaměstnanců panovala posledních šest měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na situaci, snaží se zefektivňovat produkci při stále menším počtu pracovníků," uvedla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.
Nejlepší výhled: zpracovatelský průmysl
Zlepšení náborového prostředí předpovídají zaměstnavatelé v pěti odvětvích z deseti.
Počet lidí bez práce mírně klesl. A to i přesto, že na úřady dorazili absolventi - čtěte ZDE
Šest tipů, kde a jak hledat nové kvalitní zaměstnance - čtěte ZDE
Přibývá Čechů s vysokými platy. Od roku 2008 si nejvíce polepšili IT odborníci - čtěte ZDE
Češi patří v Evropě k největším pracantům, ale také nejvíce odpočívají - čtěte ZDE
Nejoptimističtější je zpracovatelský průmysl, který vykázal index plus deset procent. Pozitivní prostředí na trhu práce hlásili také zaměstnavatelé v odvětví ubytování a stravování a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s indexem plus šest procent.
Nejslabší index minus 12 procent má odvětví zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov a s minus deseti procenty výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody.
Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro čtvrté čtvrtletí optimistický vývoj s čistým indexem trhu práce plus sedm procent. Trh práce v Čechách bude v nadcházejícím čtvrtletí nejistý, index je zde na nule. Zaměstnavatelé na Moravě předpovídají utlumené náborové aktivity s indexem minus dvě procenta.
V porovnání s minulým čtvrtletím zaměstnavatelé na Moravě hlásí pokles indexu o sedm procentních bodů. Náborové příležitosti v Praze se zlepšily o dva procentní body a v Čechách zůstávají relativně stabilní.
Svět je většinou "náborově optimistický"
Zaměstnavatelé ve 36 z 41 zemí a oblastí očekávají, že v posledním čtvrtletí roku budou v různé míře zvyšovat počet svých zaměstnanců i přes přetrvávající nejistotu v globální ekonomice. Zaměstnavatelé v Indii, Brazílii, na Tchaj-wanu a v Singapuru hlásí pro čtvrté čtvrtletí nejsilnější náborové plány.
Naopak předpovědi v Řecku, Itálii, Slovinsku a Španělsku jsou nejvíce pesimistické a zároveň pouze tyto země ze všech sledovaných vykazují globálně negativní index jako vedlejší produkt dlouhodobě upadající ekonomiky.
V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 32 zemí a oblastech ze 39 očekávají zpomalení nebo ustálení náborových aktivit. Ze 36 zemí a oblastí, ve kterých je umožněno meziroční srovnání, zaměstnavatelé v 22 očekávají, že se náborové aktivity zvýší nebo zůstanou stabilní.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist