Tuzemské podniky plánují ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku nepatrně více zaměstnance nabírat než je propouštět. Čeští zaměstnavatelé jsou ve výhledech opatrní, vyčkávají na další ekonomický vývoj. Vyplývá to z aktuální studie Manpower Index trhu práce.

Průzkum se uskutečnil v srpnu mezi zhruba 750 českými firmami. Výsledky jsou horší než pro třetí čtvrtletí.

Celkem sedm procent zaměstnavatelů nyní očekává nárůst počtu pracovních sil, šest procent předpovídá snížení pracovních sil a 85 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí plus jedno procento. V předchozím čtvrtletí byl index plus tři procenta. V meziročním srovnání ale hlásí zaměstnavatelé zlepšení o tři procentní body.

"Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v náboru nových zaměstnanců panovala posledních šest měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na situaci, snaží se zefektivňovat produkci při stále menším počtu pracovníků," uvedla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Nejlepší výhled: zpracovatelský průmysl

Zlepšení náborového prostředí předpovídají zaměstnavatelé v pěti odvětvích z deseti.

Nejoptimističtější je zpracovatelský průmysl, který vykázal index plus deset procent. Pozitivní prostředí na trhu práce hlásili také zaměstnavatelé v odvětví ubytování a stravování a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s indexem plus šest procent.

Nejslabší index minus 12 procent má odvětví zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov a s minus deseti procenty výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody.

Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro čtvrté čtvrtletí optimistický vývoj s čistým indexem trhu práce plus sedm procent. Trh práce v Čechách bude v nadcházejícím čtvrtletí nejistý, index je zde na nule. Zaměstnavatelé na Moravě předpovídají utlumené náborové aktivity s indexem minus dvě procenta.

V porovnání s minulým čtvrtletím zaměstnavatelé na Moravě hlásí pokles indexu o sedm procentních bodů. Náborové příležitosti v Praze se zlepšily o dva procentní body a v Čechách zůstávají relativně stabilní.

Svět je většinou "náborově optimistický"

Zaměstnavatelé ve 36 z 41 zemí a oblastí očekávají, že v posledním čtvrtletí roku budou v různé míře zvyšovat počet svých zaměstnanců i přes přetrvávající nejistotu v globální ekonomice. Zaměstnavatelé v Indii, Brazílii, na Tchaj-wanu a v Singapuru hlásí pro čtvrté čtvrtletí nejsilnější náborové plány.

Naopak předpovědi v Řecku, Itálii, Slovinsku a Španělsku jsou nejvíce pesimistické a zároveň pouze tyto země ze všech sledovaných vykazují globálně negativní index jako vedlejší produkt dlouhodobě upadající ekonomiky.

V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 32 zemí a oblastech ze 39 očekávají zpomalení nebo ustálení náborových aktivit. Ze 36 zemí a oblastí, ve kterých je umožněno meziroční srovnání, zaměstnavatelé v 22 očekávají, že se náborové aktivity zvýší nebo zůstanou stabilní.