Pilotní emisi státních dluhopisů pro občany vydá ministerstvo financí 11. listopadu. Objednávky bude přijímat od 3. října do 1. listopadu. Koupit dluhopisy budou moci občané na pobočkách ČSOB, České spořitelny a Komerční banky.

MF nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let. Dluhopis bude mít hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek.

"Chceme domácnostem nabídnout stejně výhodnou investiční příležitost, jaké se dostává velkým finančním skupinám a bankám. Jedním z cílů je také spojit hospodaření státu s majetkem občanů, což zvýší tlak na odpovědné chování politiků," uvedl ministr. MF chce podle něj dlouhodobě zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem 10 procent.

Pilotní emise má podle ministra zmapovat zájem občanů a odhalit případné nedostatky emise. Standardní emise by mělo MF podle Kalouska začít vydávat až v roce 2012. "Domnívám se, že v dalších letech budeme prodávat násobně více," uvedl ministr. Rozšířit by se měla i distribuční síť, například o pobočky Czech POINT.

Výnos jednoletého státního dluhopisu bude podle MF v rámci pilotní emise dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce pouze 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

Úrok přes 3 %

Kalousek také zveřejnil úrokové výnosy pro první emisi. Typem úročení bude v prvním případě diskont (tedy rozdíl mezi jeho nominální hodnotou a výší pořizovací ceny), u dvou pětiletých typů pak rostoucí pevná úroková sazba.

U jednoletého diskontovaného dluhopisu půjde o dvě procenta. U kuponového dluhopisu činí úrokový výnos 0,85 % v prvním roce, 1,50 % ve druhém,  tři procenta ve třetím, 4,5 % ve čtvrtém a šest procent v pátém roce. Efektivní úrok je 3,09 %.

Reinvestiční dluhopis bude mít stejné úročení jako kuponový s tím rozdílem, že výplata úroků neproběhne každý rok, ale až při splatnosti.

U všech dluhopisů bude možnost předčasného prodeje dluhopisů bez sankcí a poplatků. Ministerstvo stanoví čtyři termíny ročně, kdy bude možné předčasný prodej uskutečnit. Dluhopisy si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále budou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem.

"Jedenáctého jedenáctý je pěkné datum, které si pamatuje i ministr financí," žertoval Kalousek na tiskové konferenci. Dodal, že toto datum zvolil i proto, že 11. 11. skončila první světová válka a období strádání vystřídalo období prosperity.

Celková hodnota primární emise má být 10 miliard korun. Stát bankám za zprostředkování prodeje zaplatí mezi 0,3 - 0,35 % z této sumy, uvedl ministr.

Výhodné hlavně pro stát

"Dluhopisy pro domácnosti mají posloužit ministerstvu financí jako způsob jak rozšířit způsoby financování státního dluhu a nespoléhat tolik na finanční trhy, které neodpouští příliš mnoho chyb. Všechny ostatní argumenty jsou jen zástěrkou tohoto skutečného motivu," řekl již při představení projektu na sklonku roku HN hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Prodej státních dluhopisů lidem bude výhodný pro stát. Minimálně z toho důvodu, že si levně půjčí. Navíc je výhodné mít státní dluh doma u drobných investorů a ne u zahraničních spekulantů. Stát se tak nemusí bát různých burzovních výprodejů, které poškozují jeho důvěryhodnost. Omezením nákupů korunových dluhopisů ze zahraničí odpadne tlak na zvyšování hodnoty domácí měny a tím ohrožení konkurenceschopnosti českého exportu.

Americká zkušenost

Samozřejmě i tato výhoda má svoje nevýhody. Pokud bude nabídka dluhopisů masivní - zatím se počítá s částkou 10 miliard, ale později mají přijít další a možná větší emise - může to mít na hospodářství negativní vliv. Dojde k tomu, co ekonomové označují jako efekt vytlačování. Místo aby lidé uložili peníze v bance a ta je použila na úvěry pro podniky, které rozšíří výrobu, budou financovat státní dluh.

Jak bylo výše uvedeno ministr Kalousek zdůrazňuje, že prodej dluhopisů občanům bude tlačit politiky ke snižování dluhu. Občané s dluhopisy prý budou nutit politiky šetřit. Kdyby totiž politici příliš rozhazovali, mohli by přivést stát k bankrotu. Lidé by pak o své peníze přišli.

Jenže zkušenosti ze zahraničí to nepotvrzují. USA mají nejvyšší dluh v dobách míru a zároveň americké domácnosti mají nejvyšší investice ve stádních dluhopisech od roku 1970. Masové protesty proti rozhazování státních peněz nejsou přitom příliš vidět. Možná lepší metodou jak ukáznit politiky je státní dluhopisy nekupovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist