Americký ministr financí Timothy Geithner vyzval Evropu, aby přestala "nevázaně hovořit" o rozpadu eurozóny. Dluhovou krizi, s níž se kontinent potýká, má eurozóna podle něj možnost vyřešit, musí ale chtít. Mimo jiné to znamená, aby evropské vlády více spolupracovaly s Evropskou centrální bankou, řekl Geithner na schůzce ministrů financí EU v polské Vratislavi.
"Svět neuvidí žádnou koordinovanou odezvu, jako v roce 2009. Evropská unie a Spojené státy ale musejí spolupracovat," poznamenal Geithner, jehož citovala agentura Reuters. Klíčové ekonomiky před dvěma lety koordinovaně zasáhly proti dopadům finanční krize.
Geithner řekl, že americká ekonomika by měla v příštích 18 měsících růst dvouprocentním tempem ročně. To by bylo pod jejím dlouhodobým potenciálem. Klíčový bude podle Geithnera plán, který předložil prezident Barack Obama. Ten počítá s podporou trhu práce částkou 447 miliard dolarů (asi osm bilionů Kč), převážně ve formě daňových úlev a investic do infrastruktury.
Dvoudenní schůzka ve Vratislavi je neformální a jejím hlavním tématem je dluhová krize v eurozóně. Finanční trhy doufají, že se ministrům podaří najít způsob, jak se s krizí vypořádat a zajistit, aby se nerozšířila na větší země eurozóny. V poslední době se objevily spekulace, že Řecko možná bude nuceno vyhlásit platební neschopnost, zástupci Francie a Německa však tuto variantu vyloučili a za Řecko se pevně postavili.
Geithner je vůbec prvním americkým ministrem financí, který se účastní schůzky určené pro ministry eurozóny. Geithnerova účast na Ecofinu, jak se schůzkám ministrů financí EU říká, podle pozorovatelů svědčí o tom, že Spojené státy mají z dopadů dluhové krize v eurozóně na globální ekonomiku čím dál větší obavy.
Posilte záchranný fond
Geithner ve Vratislavi tlačil své evropské kolegy k tomu, aby zvýšili objem Evropského fondu finanční stability (EFSF). Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Některá média v minulých dnech naznačovala, že právě toto bude Geithner chtít, i když americká strana před Geithnerovým odletem do Polska popírala, že to mají Američané v plánu.
Geithner se ale podle zdrojů nezmínil o záchranném programu TALF (Term Asset-backed Securities Loan Facility), který v roce 2008 zavedli Američané jako nástroj k řešení jejich krize. Některé zdroje upozorňovaly, že program TALF by mohl sloužit jako model pro Evropu, respektive pro její záchranný fond EFSF.
V rámci programu TALF americká centrální banka poskytovala levné úvěry firmám, které investovaly do strukturovaných úvěrových produktů. K tomuto kroku banka sáhla proto, že se jí navzdory masivní podpoře bank nepodařilo dát ekonomiku do pohybu.
Stačí souhlas 90 % investorů
Schůzka ve Vratislavi už se stačila dotknout i plánované výměny řeckých dluhopisů, což je klíčová podmínka pro zavedení druhého záchranného úvěru pro Řecko. Z dosavadních jednání vyplývá, že by asi nebyl problém, kdyby s plánem souhlasilo méně než 90 procent soukromých investorů. Tuto podmínku si stanovilo Řecko.
Řecký ministr financí Evangelos Venizelos své kolegy už dříve požádal, aby mu dali do 9. září vědět, jak velký podíl jejich bank s plánem výměny dluhopisů souhlasí. Pokud by zájem nebyl dostatečný, Řekové chtěli od záměru odstoupit. Informované zdroje ale už v červenci naznačily, že vlády eurozóny by možná rozdíl doplatily.
Zídek: Vlády bankrot nechtějí
Jednání ve Vratislavi se účastní i Česká republika, kterou zde zastupuje náměstek ministra financí Tomáš Zídek.
„Zdá se, že neochota Řecka přijmout zásadnější a radikálnější opatření táhne ke dnu celou Evropu,“ řekl Zídek před jednáním Českému rozhlasu.
„Z jednání, které jsem vedl, vyplývá, že státní bankrot Řecka je řešení, o které mají zájem některé kruhy ve finančních trzích. Vlády členských států eurozóny na to ale mají jiný náhled,“ říká.
Nějaká zásadní nová opatření neočekává, jde především o poradu mezi Evropou, USA a MMF, tvrdí náměstek.
"Jedná se o neformální jednání ECOFIN, nepředpokládám proto, že by se přijímala nějaká zásadnější řešení nebo že by se něco navrhovalo. Na mě to dělá dojem, že členské státy eurozóny se poradí s americkým ministrem financí Timothy Geithnerem a vyslechnou jeho názor na řešení situace. Zazní i názor MMF. Další řešení se bude hledat na začátku října na oficiálním zasedání ECOFIN,“ dodal pro ČRo Tomáš Zídek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist