Americká Sněmovna reprezentantů dnes krátce po půlnoci místního času schválila plán financování vlády do poloviny listopadu. Se schváleným návrhem ale nesouhlasí demokraté, kteří mají většinu v Senátu.
Šéf demokratických senátorů Harry Reid podle deníku The Washington Post (WP) oznámil, že horní komora Kongresu plán zamítne. Pokud se ale nepodaří financování vlády nějak vyřešit do konce týdne, dojdou administrativě po 30. září peníze.
Spor o výši pomoci pro oběti přírodních katastrof a zatvrzelost konzervativní pravice tak vyvolávají další v dlouhé řadě krizí kolem amerického federálního rozpočtu.
Washington bez záruky
Když na začátku srpna agentura Standard & Poor's snížila rating Spojených států, označili to mnozí ekonomové za nesmysl. Stav veřejných financí USA není ve srovnání s řadou jiných zemí zdaleka tak vážný a zadruhé: Američané si mohou, když na to přijde, vytisknout dolarů, kolik budou potřebovat.
Technicky mají ekonomové pravdu, ale připomeňme si, jak agentura snížení ratingu zdůvodnila: "Vládnutí a politický proces v USA jsou méně stabilní, méně efektivní a méně předvídatelné." Agentura tím popsala současný Washington, kde politici nechali v ideologické hádce o to, jak řešit zadlužení země, Spojené státy dojít na samu hranu státního bankrotu. S možnými katastrofálními dopady nejen na finanční stabilitu USA, ale také na globální trhy.
Uplynuly dva měsíce a potvrzuje se, že agentura měla pravdu. Politický proces ve Washingtonu není o řešeních, je to ideologická bitka s těžko odhadnutelnými důsledky. Prezident Obama to ukázal před pár dny, když představil nový plán snížení státního dluhu, který je ale ve skutečnosti - s daněmi pro bohaté, a zároveň bez šetření v programech zdravotního a sociálního zabezpečení - prvním populistickým výstřelem kampaně 2012.
A Kongres znovu prokazuje nekompetentnost, když blokuje, a to opět z ideologicky nesmiřitelných pozic na straně demokratů i republikánů, finance pro federální vládu. Je pravděpodobné, že nějaký kompromis se zase najde. Politická krize ale trvá a nejspíš až do voleb zůstane Washington v patu. Jen aby USA měly tolik štěstí, že mezitím nebudou čelit další krizi - ekonomické nebo finanční. Současný Washington totiž vůbec není zárukou dobrých řešení.
Malá pomoc obětem katastrof
Sněmovna reprezentantů plán na financování vlády posuzovala už ve středu, ale překvapivě ho zamítla, když se proti návrhu postavili téměř všichni demokraté, ale i 48 konzervativních republikánů. Dnes schválený návrh je přitom podle WP téměř totožný s tím zamítnutým.
Republikánský předseda sněmovny John Boehner udělal jen symbolickou změnu, když navržené výdaje vlády ve výši 1,043 bilionu dolarů snížil o 100 milionů. Zároveň varoval oponenty ve vlastní straně, že pokud nepřijmou tento návrh, bude muset vyjít vstříc demokratům, kteří žádali vyšší výdaje. Konzervativní republikáni přitom původně chtěli vládní výdaje snížit o 24 miliard dolarů.
Podle listu New York Times se demokratům nelíbí příliš nízká suma 3,65 miliardy dolarů určená na pomoc obětem katastrof. Bílý dům navrhuje částku 5,1 miliardy. Schválený plán proto nově kritizoval demokratický senátor Reid.
"(Návrh) neposkytuje pomoc Američanům v nouzi, kteří se snaží vypořádat s následky záplav, požárů a hurikánů. Senát ho odmítne," prohlásil.
Podle předloženého návrhu by se navíc mělo odstraňování následků pohrom částečně financovat na úkor programu, který podporuje výrobu automobilů s nižší spotřebou. Demokratičtí poslanci tvrdí, že odebrání peněz z tohoto programu způsobí zánik pracovních míst.
Obama i senátoři dali zelenou navýšení stropu pro americký dluh. Bankrot teď nehrozí - čtěte ZDE
Každý šestý Američan žije v chudobě, nejvíce od roku 1983 - čtěte ZDE
Americká vláda má peníze jen do konce září. Demokratům se nelíbí škrty automobilkám - čtěte ZDE
Hlasování za minutu dvanáct
Kongres se musí na financování vlády shodnout do konce týdne, neboť příští týden zákonodárci nezasedají kvůli židovskému svátku Roš hašana. Vedení sněmovny už varovalo poslance, že je možná během víkendu povolá k hlasování.
Zákon měl vytvořit provizorium pro fungování vlády do 18. listopadu. Očekávalo se, že se během této doby podaří najít shodu mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a demokraty kontrolovaným Senátem o rozpočtu na celý fiskální rok 2012.
Eric Cantor, vůdce republikánských poslanců ve sněmovně, se snažil uklidňovat veřejnost, že nebude nutné zastavit všechny federální činnosti od vědeckého výzkumu po provoz národních parků. "Vládě peníze nedojdou. Všichni by se měli uklidnit," řekl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist