Týden poté, co vyjely žluté vlaky RegioJet podnikatele Radima Jančury, České dráhy snížily ceny. Antimonopolní úřad již zahájil šetření, zda se dominatní dopravce nepustil predátorskými cenami do nekalého boje se svou konkurencí.
 
"V současné době běží vyžadování dokumentace, ekonomických informací, abychom byli schopni zhodnotit, jaká je úroveň cen Českých drah," říká mluvčí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.

Pokud se použití predátorských cen Českým drahám prokáže, pokuta by mohla podle právníků dosáhnout až stovky milionů korun.

RegioJet rozhodnutí ÚOHS uvítal. "České dráhy namísto toho, aby s RegioJetem férově soutěžily zlepšováním kvality služeb, zahájily cenovou válku. Vážně tak narušily hospodářskou soutěž, a je proto správné, že se tím ÚOHS zabývá. Postup ČD je v přímém rozporu s pravidly férové soutěže a dle zákona o ochraně hospodářské soutěže za něj hrozí pokuta až 10 % z celkového obratu na trase Praha–Ostravsko." uvedl v reakci Aleš Ondrůj, mluvčí RegioJetu.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský ČTK řekl, že dráhy budou s ÚOHS plně spolupracovat a předloží všechny potřebné materiály. "Jsme přesvědčeni, že naše ceny predátorské nejsou," dodal Šťáhlavský.

Na dráze měly ČD monopol

"Dosud antimonopolní úřad ve svých rozhodnutích bral jako relevantní trhy buď autobusovou, nebo železniční dopravu, takže lze předpokládat, že i tady bude posuzovat jen přepravu železniční, a tam měly ještě donedávna České dráhy monopolní postavení," říká odborník na soutěžní právo Radan Kubr z PRK Partners.

Na antimonopolním úřadu by pak bylo pouze zjistit, zda tržby z nových cen pokryjí náklady Českých drah. Vliv na rozhodování bude mít i to, zda dráhy snižovaly ceny ve snaze oslabit svého konkurenta. To ale koneckonců představitelé drah několikrát potvrdili, že důvodem nových cen je zabránit přesunu cestujících ke konkurenci.
 
Obhajoba Českých drah bude stát na tom, že vlaky EC/IC na trase z Prahy do Ostravy jsou v zisku (ač byly spoje dosud dotované) a Pendolino s půlmiliardovou roční celkovou ztrátou není pro RegioJet konkurencí.