Vlády eurozóny se musí dohodnout na nové společné finanční instituci, velké banky se podřídit Evropské centrální bance (ECB) a ECB musí umožnit zemím jako Itálie a Španělsko přechodné refinancování jejich dluhů za velmi nízkých nákladů.
Tyto "tři odvážné kroky" musí eurozóna v nynější krizi udělat, jinak hrozí nová velká deprese s nedozírnými politickými následky, píše v komentáři pro čtvrteční vydání německého deníku Handelsblatt známý investor George Soros.
Tyto kroky podle něj mohou uklidnit finanční trhy a zároveň dát eurozóně čas k vytvoření nové strategie růstu, bez níž se současné problémy nevyřeší. "Význam takové strategie růstu nesmí být podceňován, neboť zadluženost - poměr mezi dluhy a ročním hrubým domácím produktem - částečně závisí na tempu růstu hospodářství," poznamenal Soros.
Maďarský rodák předpokládá, že vytvoření nové finanční instituce eurozóny zabere nějaký čas. Toto dočasné vakuum musí podle něj zaplnit ECB.
"Ve své současné formě je první náznak takového společné finančního úřadu - Evropský fond finanční stability (EFSF) - jen zdrojem peněz. Jak se budou tyto peníze vynakládat, je věcí členských států," považuje Soros EFSF za nedostatečný nástroj.
Zda jím navrhovaná společná finanční instituce odpovídá myšlence ekonomické vlády eurozóny, s níž přišla německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americký investor neupřesnil.
Za nejdůležitější úkol považuje Soros zabránit rozšíření nákazy po možném bankrotu Řecka. Ochráněny budou podle něj muset být především banky a státní půjčky zemí jako Itálie a Španělsko. To bude v první řadě úkolem pro EFSF, který by měl být použit k rekapitalizaci těchto bank a jako ručitel, soudí investor.
Systémově důležité banky se musí podle něj s EFSF dohodnout na tom, že se během platnosti garancí budou řídit příkazy ECB. Banky, které to odmítnou, by neměly dostat záruky. "Dost bank s tím však bude souhlasit," domnívá se Soros.
Evropská komise navrhuje koordinovanou akci k rekapitalizaci bank
Evropská komise navrhuje, aby členské země EU přistoupily ke koordinované akci na rekapitalizaci bank. Mělo by jim to umožnit zbavit se potenciálně ztrátových aktiv. Prohlásil to ve čtvrtek předseda EK José Barroso.
"Navrhujeme členským státům vést koordinovanou akci pro rekapitalizaci bank, aby se zbavily toxických aktiv, která mohou mít," řekl v rozhovoru pro stanici Euronews.
O tom, že by měl být kapitál evropských bank posílen, se zmínil i eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. Podle něj by to bankám dalo určitou jistotu a zároveň by to mohlo snížit nejistotu, která panuje na trzích.
Mezinárodní měnový fond (MMF) navrhl ve středu do největších evropských bank kvůli stabilizaci sektoru "nalít" 100 až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč), podotkla agentura AFP.
Bankovní sektor se ocitl pod tlakem kvůli problémům s pokračující dluhovou krizí v eurozóně. Vážné potíže má například francouzsko-belgická finanční skupina Dexia.
Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Bruselu řekla, že německá vláda je připravena k rekapitalizaci bank, bude-li to nezbytné.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist