Nepříliš čitelná finanční skupina Natland, spojovaná nejčastěji s pražskými lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, převzala kontrolu nad fotbalovým stadionem pražské Slavie.

O připravované změně vlastníka stadionu v Edenu informovaly jako první v minulém týdnu Hospodářské noviny. Jak v úterý potvrdil mluvčí Natlandu Rostislav Starý, jejich skupina se stala majoritním vlastníkem britské společnosti Eden Sport Investments Ltd., která zastřešuje skupinu několika firem kolem Synot Tip Arény v pražských Vršovicích. Mezi těmito zastřešenými firmami má být i londýnská E Side Property, která je v českém katastru nemovitostí jako vlastník stadionu nadále zapsána.

"Aréna s velkým potenciálem"

E Side Property a provázané společnosti doposud ovládal kontroverzní podnikatel Vladimír Kroužecký, spjatý i s firmou Key Investments, která tři pražské radnice připravila řádově o stovky milionů korun (firma Key Investments pro městské části nakoupila dluhopisy s velmi diskutabilní hodnotou, včetně dluhopisů E Side Property).   

Kroužecký bude ve společnosti Eden Sport držet nyní už jen 20 procent akcií, 80 procent získal Natland. Nová vlastnická struktura má být výsledkem širšího vyrovnání Vladimíra Kroužeckého s Natland Group.   

„Jsme připraveni plně respektovat závazky společnosti vůči všem věřitelům, v čele s financující bankou a městskými částmi,“ prohlásil  Richard Kolárik, manažer Natland Group. „Synot Tip Aréna je multifunkční komplex s velkým potenciálem, ze kterého chceme vytvořit podnikatelský subjekt s jasnou strukturou a obchodní strategií,“ uvádí také. Natland chce prý stadion držet dlouhodobě.

Z předešlých spekulací v tisku bylo možné nabýt dojmu, že  firma E Side skupině Natland dlužila řádově stovky milionů korun, přičemž stadion (jeho výstavba stála asi miliardu korun) byl zástavou, která tak věřiteli kvůli nevyrovnaným pohledávkám propadla. Ovšem o žádném úvěru mezi oběma subjekty nebyla nikdy řeč. Mezi byznysmeny se proto začalo spekulovat, zda nejde jen o účelové vyvádění klíčového majetku z firmy E Side.

Vyrovnání za stavbu stadionu

Zbystřit pozornost by měla především stavební firma Hochtief, která slavistický stadion stavěla a s firmou E Side se soudí o zhruba 200 milionů korun. Zástavní právo má v katastru zapsáno i Česká  spořitelna.

Týdeník Ekonom se na celou věc ptal generálního ředitele Hochtiefu Tomáše Bílka. Nakonec reagoval mluvčí firmy Michal Talián. „Sledovali jsme nedávné převzetí fotbalového klubu SK Slavia společností Natland a narovnání historických věřitelských vztahů. Jsme proto přesvědčeni, že s tímto partnerem jsme schopni dosáhnout větší shody, než ve sporu se společností E Side,“ tlumočí poměrně optimistické firemní stanovisko Talián.

Zároveň ale připouští i možnost, že by mohli být  se svými finančními nároky vyšachováni ze hry. „Pokud by transakce měly znamenat ohrožení naší pohledávky, pak využijeme všech právních prostředků k tomu, abychom naše nároky zajistili,“ dodává.

Skupina Natland se v minulých měsících angažovala už v oddlužení fotbalového klubu SK Slavia Praha, který zmíněný stadion využívá. Slavistické akcie od Natlandu nakonec skončily v rukou někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka. 

Noví majitelé se ohrazují proti tomu, aby jejich investice byly nadále médii spojovány s výše zmíněnými lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou. Tvrdí, že s nimi žádný obchodní vztah nemají (byť třeba Hrdlička existenci spojení pro týdeník Ekonom v minulých týdnech připustil). „Skupina Natland Group nikdy nepůsobí jako správce pro třetí strany. I tuto poslední transakci, stejně jako všechny ostatní, realizujeme pro sebe a s vlastními prostředky,“ tvrdí mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist