Čtvrteční drama, se schválením eurovalu na Slovensku, které skončilo schválením navýšení pravomocí záchranného fondu vyvolalo smíšené reakce v zahraničním tisku.

Podle pátečního vydání deníku Süddeutsche Zeitung je pro budoucnost Evropského fondu finanční stability (EFSF) podstatnější, aby si Německo a Francie udržely nejvyšší rating AAA.

"Tři A pro Berlín a Paříž garantují, že i fond dostane nejlepší hodnocení, a bude tak akceschopný. Pokud jedna z těchto dvou zemí přijde o nejlepší známku, vybouchne celý EFSF zevnitř a bude hrozit konec eura. A to je to nebezpečí," soudí německý list.

Britský The Guardian ve zprávě o slovenském hlasování citoval expremiéra Roberta Fica, podle kterého je Slovensko díky schválení EFSF zpět na mapě Evropy. Deník již dříve v humorném sloupku o dodatečném schválení nepochyboval. "Podle pravého demokratického způsobu budou (slovenští poslanci) znovu hlasovat, dokud neřeknou ano," napsal The Guardian.

"Na Slovensku se nakonec přece jen našel souhlas k posílení záchranného fondu eurozóny," napsal rakouský Der Standard. Dodal, že po úterním neúspěšném hlasování vypomohl ve čtvrtek opoziční Směr-SD, ale ještě předtím parlament schválil předčasné volby na březen 2012.

Souhlasu s navýšením eurovalu předcházel v úterý pád slovenské vlády. Premiérka Iveta Radičová totiž rozhodování o souhlasu s nyvýšením fondu EFSF spojila s hlasováním o důvěře. Slovenský parlament vyšší pravomoci EFSF nepodpořil a vláda padla.

Navýšení o dva dny poté poslanci schválili díky hlasům opoziční strany Smer Roberta Fica. Prezident Ivan Gašparovič odvolá Radičovou a její kabinet v pátek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist