Návrhy na zdvojnásobení jmění Mezinárodního měnového fondu (MMF) tak, aby byl schopen účinně pomoci zadluženému Řecku, na zasedání ministrů financí zemí G20 neprošly zejména kvůli odporu Spojených států a Kanady. MMF tak finanční injekci ve výši 360 miliard dolarů nedostane a vyřešení krize v eurozóně zůstane na bedrech EU.
Společné prohlášení se závěry schůzky vydají země G20 odpoledne po ukončení jednání. Z jeho návrhu, který zveřejnila agentura Reuters vyplývá, že G20 bude opětovně naléhat na Evropu, aby se krizi postavila čelem a urychleně přijala nutná opatření.
Nejde přitom pouze o podporu jednotlivých ekonomik, ale i o opatření, která pomohou bankám, jež drží dluhopisy problematických zemí. Hrozí totiž, že když eurozóna žádný plán mít nebude, krize v Evropě může ohrozit hospodářský růst ve zbytku světa a uvrhnout globální ekonomiku zpět do recese.
Na jednání G20 podle očekávání zazněl návrh rozvojových zemí souhrnně označovaných zkratkou BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Ty přišly s plánem na zvýšení základního jmění MMF, což by představovalo způsob, jak pomoci zemím, jež se potácejí v krizi. Někteří členové G20 se ale postavili proti. Například Spojené státy tvrdí, že akceschopnost MMF je dostatečná.
Situaci může Evropa zvládnout sama
"Podíváme-li se do světa, má MMF značné, nevyužité a dostupné prostředky. Také Evropa má samozřejmě k dispozici prostředky nutné k vyřešení finančních potíží. Problémy, kterým v Evropě čelí, se řeší velice obtížně, ale je v zcela v jejich silách to zvládnout," uvedl americký ministr financí Timothy Geithner.
G20: Do boje s eurokrizí se hlásí i Čína, Indie a další rozvíjející země - čtěte ZDE
Šéf Evropské centrální banky: Eurozóna je epicentrem globální dluhové krize - čtěte ZDE
Světové špičky jednaly v noci po telefonech mimořádně o dluhové krizi v EU a USA - čtěte ZDE
G20 chce Evropskou unii vyzvat také k tomu, aby pečlivě hlídala zdraví svých bank a přesvědčila se, že disponují dostatkem kapitálu.
Schůzka ministrů G20 je přípravou na summit, který se bude konat začátkem listopadu v Cannes. Do té doby by podle šéfů rozvinutých ekonomik měla mít Evropa po svém nadcházejícím summitu jasno v tom, jak přesně bude v řešení dluhové krize postupovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist