Od nedělního summitu Evropské unie nelze čekat žádné definitivní řešení dluhové krize eurozóny. Řekl to v pondělí německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho názor potvrdil úřad kancléřky Angely Merkelové.

Ministrova slova byla velkým zklamáním pro optimisticky naladěné finanční trhy. Západoevropské akcie, které zahájily růstem o více než procento, kvůli výroku nakonec výrazně klesly.

Poklesem zahájila týden také společná evropská měna. V 18:10 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o necelé procento na 1,3759 USD a k jenu kleslo o 1,34 procenta na 105,63 JPY.

Ministr uvedl, že evropské vlády přijmou na summitu pětibodovou platformu jako základ plánu řešení krize. Zdůraznil ale, že žádný zázračný lék očekávat nelze. Jeho vyjádření podpořil mluvčí kancléřky Merkelové.

"Kancléřka upozornila, že sny o tom, že připravovaný balík (protikrizových kroků) bude znamenat, že se do pondělka všechno vyřeší, nelze naplnit," řekl mluvčí Steffen Sievert. Dodal, že kancléřka nemá v úmyslu se před nedělním summitem setkávat s bankéři.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 během dopoledne vykazoval nárůst až o 1,3 procenta, po Schäubleových slovech ale zisky ztratil a skončil se ztrátou jednoho procenta. Více než jednoprocentním poklesem začaly i americké akcie a výrazně oslabil kurz eura. Minulý týden akcie ve světě výrazně rostly díky nadějím na to, že lídři EU se shodnou na komplexním plánu řešení dluhové krize eurozóny.

Bankéři jsou připraveni jednat

Schäuble zopakoval, že banky budou muset přijmout výraznější oddlužení Řecka než dříve dohodnutých 21 procent. Na dohady, že banky a další soukromí věřitelé Řecka se budou muset smířit s odpisy až 50 procent svých pohledávek, reagoval hlavní vyjednávač za bankovní sektor, předseda Institutu mezinárodních financí (IIF) Charles Dallara.

Prohlásil, že na zvýšení odpisů nad 21 procent banky přistoupí, jen když politici přijdou s řešením "plného rozsahu" problému státních dluhů. Dodal, že na toto téma je nutná širší diskuse a že zástupci bank jsou na ni připraveni.

Kanadský ministr financí Jim Flaherty vyjádřil ze slov německého ministra financí zklamání. Řekl, že Evropě dochází čas na to, aby zabránila přeměně její dluhové krize v globální krizi.

"Je to ten nejnaléhavější problém světa. Ohrožuje Evropu a ohrožuje silný, udržitelný a vyvážený růst, který je prioritou pro země skupiny G20," řekl.