V Česku by podle premiéra Petra Nečase mělo být před případným přijetím eura referendum.

Eurozóna se totiž prý od vstupu ČR do EU výrazně změnila a z monetární unie se stala unií dluhovou a transferovou. Nečas v Bruselu po dnešním setkání s europoslanci také naznačil, že není příznivcem nového otevírání základních unijních smluv, o němž se nyní v EU v reakci na dluhovou krizi uvažuje.

V současnosti není žádný návrh změn smluv, teprve se o tom bude jednat, podotkl ale Nečas před českými novináři.

"V případě, že by tyto smlouvy znamenaly přesun pravomocí z národní úrovně na evropskou úroveň, tak by to i podle vládního programového prohlášení vyžadovalo v České republice referendum," řekl.

"Já jsem přesvědčený, že by (referendum) muselo být minimálně v tom okamžiku, kdy by se uvažovalo o vstupu do eurozóny," podotkl rovněž s tím, že jeho vláda termín přijetí eura v ČR nestanoví. ČR se na základě přístupové smlouvy zavázala, že euro přijme, ovšem nepíše se tam, kdy by se tak mělo stát.

"Je nezbytné říci si otevřeně, že my jsme se v příslušném referendu (o vstupu do EU) zavázali ke vstupu do eurozóny, která v tu dobu byla pouhou monetární unií, kdežto dnes se postupně mění v dluhovou a transferovou unii. To je něco jiného, než o čem jsme hlasovali v referendu," řekl.

Euro kvůli německé statistice a obavám o rating Francie klesá

Evropská měna dnes již druhou seanci za sebou oslabuje vůči dolaru. Euro táhne dolů slabá statistika z Německa a obavy o budoucnost ratingu Francie, které doplnily strach z dalšího vývoje dluhové krize v eurozóně.

V 17:00 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,3683 USD a k jenu kleslo o 0,5 procenta na 104,98 JPY. Kurz dolaru vůči jenu se snížil o 0,13 procenta na 76,73 JPY.

Analytici se domnívají, že euro bude i dále klesat. Důvodem je vyblednutí naděje, že by se představitelé eurozóny brzy dohodli na komplexním řešení dluhových problémů. Trhy původně doufaly, že představitelé Evropské unie předloží definitivní plán řešení krize na summitu EU tento víkend, tyto naděje však později zhatil německý ministr financí.

Německý ekonomický institut ZEW uvedl, že nálada německých investorů a analytiků se v říjnu propadla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Ekonom institutu Michael Schröder navíc uvedl, že Německo možná směřuje do mírné hospodářské recese, protože dluhová krize v eurozóně brzdí spotřebitelské i podnikové výdaje.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's varovala, že by během tří měsíců mohla zhoršit výhled úvěrového ratingu Francie ze stabilního na negativní, pokud pomoc bankám a zemím ohroženým dluhovou krizí v eurozóně příliš zatíží francouzský rozpočet. Negativní výhled je signálem toho, že agentura by mohla časem snížit i samotný rating. Rating Francie je nyní na nejvyšším stupni Aaa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist