Sněmovna převahou hlasů poslanců vládní koalice přehlasovala Senát a potvrdila zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku na 14 procent ze současných deseti procent. Zdraží například potraviny.

Zákon ještě musí podepsat prezident republiky. Takto získané peníze mají posílit důchodový účet. Projednávání návrhu prodlužovalo obstrukční jednání opoziční sociální demokracie, která se změnami nesouhlasí.

Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta, základní sazba DPH je nyní dvacetiprocentní.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Levice, která má v Senátu většinu, se zvýšením daně nesouhlasí, a proto novelu zákona poslancům vrátila. Tvrdí, že zdražení potravin povede například k nákupům levnějšího zboží nebo k častějším nákupům v zahraničí.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) má zvýšení DPH pomoci k zajištění dlouhodobé finanční stability důchodového systému.

Kalousek zákonodárce ve sněmovně i v Senátu ujišťoval, že zhruba 22 miliard korun, které má zvýšení daně vynést, půjde výlučně na krytí schodku na důchodovém účtu. Případné přebytky skončí na zvláštním účtu finančních aktiv.

Změnu v sazbách kritizuje nejen opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit.

Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně zase protestovalo v červnu několik stovek lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru