Německá vláda se v neděli dohodla na daňových úlevách pro občany v hodnotě šest miliard eur (150 miliard korun). Úlevy budou rozloženy do dvouletého období.

Kancléřka Angela Merkelová řekla, že je to poděkování za břemeno, jež Němci nesou v době dluhové krize Evropy. Sdělila, že se na tom dohodli pozdě v neděli její křesťanští demokraté s koaličními partnery.

S první daňovou úlevou se počítá na leden 2013. Má být v hodnotě dvou miliard eur a má ulehčit hlavně Němcům s nízkými a středními příjmy.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Další termín připadne na leden následujícího roku a v něm půjde o čtyři miliardy eur. Rozhodnutí vlády musí ještě schválit parlament.

Kancléřka řekla, že se její vláda bude nadále snažit snižovat státní deficit, ale že se zároveň cítí nucena nějak se občanům revanšovat. "Chceme lidem poděkovat za to, že za mezinárodní finanční krize nesou takovou zátěž," řekla.

První daňová úleva připadne na rok, kdy se v Německu budou konat parlamentní volby. Letos Německo očekává, že na daních vybere o 16,2 miliardy eur víc, než vláda původně plánovala.

Letošní daňový příjem by tak měl činit 571,2 miliardy eur (14,3 bilionu Kč). Pro příští rok ministerstvo financí zvýšilo odhad výběru daní o 7,4 miliardy eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist