Meziroční míra inflace v Česku zrychlila na 2,3 procenta ze zářijových 1,8 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta, což ovlivnilo hlavně zdražení potravin, nealkoholických nápojů, oděvů a obuvi. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

,,Na zvýšení cen se podepisuje plánovaný růst snížené sazby DPH. Ta se od začátku roku zvedne z deseti na čtrnáct procent, proto zdraží hlavně potraviny, knihy nebo některé služby. Obchodníci zde vidí šanci zvýšit ceny už nyní a mít tak dočasně větší marži na zboží," vysvětluje analytik Home Credit Michal Kozub.

 

Ceny potravin a nealkoholických nápojů se zřetelně podepsaly i na meziročním zvýšení inflace. Například chleba zdražil o 25,7 procenta, běžné pečivo o 34,9 procenta, cukr o 27,8 procenta a káva o 26,3 procenta. Stouply ale i ceny bydlení, cena zemního plynu byla vyšší o 12,5 procenta a elektřina o 4,6 procenta.

Na snižování meziročního růstu naopak nejvíce působily ceny v oddíle rekreace a kultura, a to především díky zlevnění audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat. Meziročně šly dolů i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,9 procenta a ceny služeb o 1,2 procenta.

Ceny dál porostou

Podle analytika ČSOB Petra Dufka aktuální čísla nahrávají spíše udržení současné zakladní úrokové sazby ČNB, která se od května 2010 drží na úrovni 0,75 %. ,,Vyšší inflace spolu se slabší korunou by tak měly zchladit očekávání vyvolaná poslední prognózou ČNB, která předpokládá snížení sazeb," odhaduje Dufek.

Meziroční míra inflace by se měla nad dvouprocentní hranicí držet i v příštím roce.  ,,Celkově letos očekáváme průměrný růst spotřebitelských cen ve výši 1,9 % letos a okolo 2,5 % v příštím roce," říká analytik Komerční banky Jiří Škop.

,,Inflační skok z předchozí úrovně pod 2% se viditelně promítne do kupní síly domácností, které budou nuceny lehce omezit svou reálnou spotřebu," uzavírá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.