Ratingová agentura Standard & Poor's oznámila, že nesnížila úvěrový rating Francie z nejvyšší hodnoty AAA, jak mohlo vyplývat z oznámení zpřístupněného na internetu některým předplatitelům.

Zpráva podle S&P vyšla technickým nedopatřením. Hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie je stále na nejvyšším stupni AAA se stabilním výhledem, zdůraznila S&P.

Francouzský ministr financí Francois Baroin oznámil, že požádal evropské i francouzské regulační úřady, aby vyšetřily příčiny a důsledky této chyby. Regulátor francouzského trhu AMF už celou záležitost vyšetřuje.

,,Vymklo se jim to z rukou," řekl pro The Wall Street Journal prezident investiční firmy Addison Capital Michael Church. ,,Počítače obchodníků začnou doslova bláznit, když přijde takováto zpráva. Vemte si, jak se ratingy v poslední době staly důležité a jak na tom teď jsou trhy. A když S&P zveřejní takovou zprávu, hraničí to už vtipem," dodal Church.

S&P vylekala trhy

Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny a chyba S&P rozčílila evropské politiky, protože přichází v době, kdy se investoři obávají, že by se dluhová krize v eurozóně mohla rozšířit i do dalších evropských zemí.

S&P dodala, že vyšetřuje důvod zveřejnění chybné zprávy, která se automaticky zpřístupnila některým předplatitelům internetových stránek Global Credit Portal.

Zpráva byla poslána ve čtvrtek v 15:57 některým předplatitelům s nadpisem "downgrade", tedy snížení, a napojením na rating Francie. Po kliknutí na tento odkaz se však objevila zpráva, že rating S&P zůstal nezměněn, dodal mluvčí S&P Martin Winn.

V 17:40 S&P oznámila, že s ejednalo o chybu, kterou už začala řešit.

Na situaci samozřejmě zaregovaly i trhy. Výnosy u desetiletých státních dluhopisů Francie se zvýšily o 27 setin procentního bodu na 3,46 procenta. Akciový index CAC 40 pak pár minut po oznámení zprávy začal strmě klesat.

Graf: Čtvrteční vývoj hodnoty francouzského indexu CAC 40

 (tečka na grafu znázorňuje čas, kdy byla agenturou S&P zveřejněná chybná zpráva o ratingu Francie)

Čtvrteční vývoj hodnoty francouzského indexu CAC 40.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru