Řecko údajně nemůže nakupovat ropu z Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Podle zdrojů agentury Reuters banky nedají obchodníkům úvěr na nákup z obav, že případný státní bankrot Řecka by je připravil o peníze.

Atény se tak zřejmě musejí spoléhat na dodávky ropy z Íránu, který je pro ně dodavatelem poslední instance. Nezabránilo tomu asi ani rostoucí napětí mezi Teheránem a západními zeměmi.

Téměř úplné ochromení transakcí s Řeckem naznačuje, jak se kvůli ztrátě důvěry v důsledku dluhové krize v eurozóně mohou obchodní aktivity v Evropě snadno zastavit. Dluhová krize, která začala právě v Řecku, přitom začíná ohrožovat větší země eurozóny v čele s Itálií.

"Firmy jako je ta naše s nimi nemohou obchodovat, je to moc riskantní. Možná nezávislí obchodníci jsou na to připraveni lépe," řekl podle Reuters obchodník, který pracuje pro jednu velkou mezinárodní společnost. Řecko má čtyři rafinerie, veškerou ropu ale musí dovážet.

Banky nejsou ochotny financovat

"Naše finanční oddělení kontakty s nimi prostě odmítá. Nejde o to, že by někdy nezaplatili, je to preventivní opatření," řekl jiný obchodník, který pracuje pro velkou společnost zabývající se obchodem s ropou.

Další obchodník poznamenal, že jeho společnost nenašla banku, která by byla ochotna obchod s řeckou stranou financovat. "Přišli jsme kvůli tomu o několik dobrých obchodních příležitostí," řekl. Několik zdrojů z trhu také uvedlo, že problémy začaly už před nějakým časem.

Ze statistických dat Evropské unie vyplývá, že z celkového objemu ropy, kterou Řecko loni dovezlo, zhruba 46 procent pocházelo z Ruska. Na Írán připadlo jen asi 16 procent. Saúdská Arábie a Kazachstán se na dovozu podílely každý zhruba z deseti procent, Libye asi z devíti a Irák ze sedmi procent.