Česká ekonomika by v příštím roce měla podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zpomalit růst na 1,6 procenta z letošních 2,1 procenta. Vyplývá to ze zprávy OECD, kterou na páteční tiskové konferenci představil generální tajemník OECD Ángel Gurría.

V květnu OECD předpovídala pro ČR letošní růst o 2,4 procenta a příští rok zrychlení růstu na 3,5 procenta. V roce 2013 by měla tuzemská ekonomika podle OECD stoupnout o tři procenta.

Odhadovaný růst může být podle OECD ohrožen zpomalením světového hospodářství a vývojem v eurozóně. K odvrácení těchto hrozeb a povzbuzení ekonomické aktivity tak OECD doporučuje udržet spád reforem zaměřených na posílení konkurenceschopnosti a dlouhodobého růstu.

Šéf OECD nicméně pochválil českou vládu za prováděné reformy.

"Gratuluji vám k ekonomickým reformám. Trhy si toho všímají a zvyšují Česku rating, zatímco ostatním padá," řekl Guarría.

Vládní plán na zvýšení konkurenceschopnosti dokonce tajemník označil za vzor, který by si OECD rádo vypůjčilo a používalo i na další země.

"Růst a zlepšení životní úrovně budou záviset na přechodu k více inovativní a energeticky efektivní ekonomice založené na znalostech," uvedl Gurría.

Stanovte dluhový cíl

OECD dále doporučuje zavést jasný dluhový cíl při reformě veřejných financí a založení nezávislé instituce, která by sledovala a posuzovala stav veřejných financí.

Důchodový systém v ČR podle OECD dobře chrání před chudobou v důchodovém věku, není ale příliš diverzifikovaný.

"Zavedení nového dobrovolného pilíře je krok správným směrem, který je třeba dobře komunikovat a doplnit regulatorními opatřeními tak, aby veřejnost mohla přijímat informovaná rozhodnutí," uvedlo OECD. Kvůli nízkým správním nákladům pak organizace navrhuje zřídit centralizované zúčtovací místo.

V případě zdravotnictví by podle OECD zvýšil efektivitu poskytování zdravotní péče například systém plateb pro jednotlivé skupiny diagnóz. "Povinné předepisování účinné látky a zavedení elektronických aukcí mohou pomoci udržet na uzdě náklady na léky," uvádí zpráva.

Odhady OECD na příští rok je optimističtější než prognóza České národní banky, ministerstva financí a Evropské komise. ČNB v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu na dvě procenta.

Podle ministerstva financí by česká ekonomika měla v roce 2012 stoupnout o procento. Letos ekonomika podle nových odhadů ministerstva stoupne o 2,1 procenta. Podle Evropské komise letos ekomika ČR vzroste o 1,8 procenta. Příští rok Brusel očekává růst českého HDP jen o 0,7 procenta.