Německá farmaceutická společnost Merck KGaA podala žalobu na svého amerického rivala Merck & Co, který jí údajně ukradl profil na Facebooku.

Němci se obrátili i na Facebook, aby jim věc pomohl řešit, v dokumentech pro soud ale uvedli, že Facebook nespolupracuje. Z dosavadních vyjádření obou stran není jasné, která firma je v právu.

Mluvčí Facebooku Andrew Noyes a mluvčí amerického Mercku Ronald Rogers podle agentury Reuters uvedli, že každá z firem se záležitostí zabývá. Německý Merck k této věci komentář odmítl.

Německý Merck už se obrátil na soud v New Yorku a požaduje od něj, aby firmu Facebook donutil zpřístupnit technická data, která by objasnila, jak německý podnik o profil na Facebooku přišel. Merck KGaA není schopen se na stránku dostat, a tudíž ji ani aktualizovat.

Facebook dělá mrtvého brouka

Německý podnik v soudních spisech uvádí, že se na Facebook obrátil už v březnu 2010, kdy s ním dohodl exkluzivní používání stránky profilu. Zhruba před měsícem ale Němci zjistili, že zmíněný profil používá jejich americký rival Merck & Co. Dosavadní pokusy věc řešit vyzněly naprázdno, Facebook prý reagoval vyhýbavě, anebo vůbec.

"Protože Facebook je důležitým marketingovým nástrojem, ta stránka má pro společnost Merck značnou hodnotu. Její zpronevěřené využívání tudíž společnosti Merck způsobuje škodu," píše se ve sdělení německého Mercku.

"Není jasné, jak se to stalo, ani čí je to vina. Facebook neposkytl žádné jednoznačné informace, jak k tomu mohlo dojít," uvedl Merck KGaA.

Němci zároveň sdělili, že uvažují o žalobě na nedodržení smlouvy a na zásah do obchodních aktivit. Firma však neuvedla, kdo by v takovém případě byl stíhán. Merck & Co totiž žalovaným není.

Rozděleni už od Versaiiles

Merck KGaA na své internetové stránce popisuje, jak se z obou podniků už dávno staly oddělené a na sobě nezávislé subjekty. Podle Versailleské smlouvy má každá strana právo užívat obchodní značku Merck, ovšem každá v jiné geografické oblasti. Ujednání je součástí německých reparací po první světové válce.

Merck & Co má sídlo ve Whitehouse Station v americkém státě New Jersey. Naproti tomu Merck KGaA sídlí v Darmstadtu.

Americký Merck začátkem týdne oznámil, že dobrovolně zaplatí zhruba 950 milionů dolarů (asi 18,3 miliardy Kč), aby se zbavil trestních i civilních žalob na svůj přípravek Vioxx. Americké regulační orgány firmu už před lety obvinily, že lék na tišení bolesti propagovala i k jiným účelům, než k jakému byl schválen. S užíváním přípravku byl například spojován i vyšší výskyt infarktu myokardu. Firma lék stáhla z trhu v roce 2004.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist