Po řadě souhlasných reakcí od několika islandských institucí se rozhodlo islandské ministerstvo vnitra zamítnout nabídku čínského miliardáře Chuang Nu-poa o odkoupení části území Islandu. Čínský podnikatel zde chtěl údajně postavit velký rekreační projekt.

"Žádost (o nákup půdy) čínského koncernu Čung-kchun patřícího panu Chuangovi nelze schválit," prohlásil ministr vnitra Ögmundur Jónasson podle agentury AFP. "Ať se na věc podíváme z kterékoli strany, není žádný způsob, jak vyhovět," dodal.

Odmítnutí je poměrně překvapivé, protože islandské ministerstvo hospodářství 10. listopadu prodej půdy podpořilo. "Není žádný důvod se domnívat, že by islandské zájmy byly uvedenou zahraniční investicí jakkoli ohroženy," stálo ve stanovisku ministerstva.

Vnitro mělo však opačný názor. "Mluvíme tu o prodeji pozemků takového rozsahu, že pokud bychom se rozhodli udělat takovou výjimku od aplikace zákona, bylo by možné v důsledku toho tvrdit, že zákon je neplatný jako celek. Jakékoli další žádosti o podobnou výjimku by pak muselo být vyhověno," zdůraznil Jónasson. Byl by v tom údajně precedent směřující k rozprodeji země.

Rozhodnutí je konečné. Chuang Nu-po nemá žádnou možnost se odvolat nebo žádat Island o odškodné.

 

Chuangův islandský zástupce Halldór Jóhannsson, vyjádřil nad odmítnutím "zklamání a ohromení". Poukázal na to, že zákon nestanovuje maximální velikost prodávaných pozemků.

Chuang Nu-Po, 129. nejbohatší muž ČínyChuang projevil v srpnu zájem koupit za miliardu islandských korun (166 milionů korun) 300 kilometrů čtverečních pozemků, což je 0,3 % islandského území. Pozemky nazývané Grimsstadir a Fjöllum měly sloužit k postavení turistických komplexů s hotelem, golfovým hřištěm a největší přírodní rezervací v Evropě.

Pětapadesátiletý Chuang byl v minulosti v nejvyšších čínských vládních kruzích a časopis Forbes ho letos v seznamu nejbohatších Číňanů zařadil na 129. místo. Jeho jmění činí podle odhadů 890 milionů dolarů (16,8 miliardy korun).

Právě Chuangova komunistická minulost vzbuzovala na Islandu podezření. Místní bezpečnostní orgány se domnívaly, že by jeho úmysly nebyly zcela čisté a že by Chuang mohl být součástí boje o Arktidu a její ropu, který probíhá mezi několika státy.

Nicméně po zhroucení bank v roce 2008 islandská vláda nutně potřebuje peníze. Proto řada politiků včetně premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové uvítali Chuangův investiční záměr i pracovní příležitosti, které vytvoří. Islanďané ale váhají dělit se o své přírodní zdroje s cizinci a zakládají občanská sdružení proti "příliš levnému" výprodeji země.