Výběrové řízení na nového generálního ředitele pražského dopravního podniku bude vypsáno do konce roku, jeho výběr však může trvat až tři měsíce. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Šéf dopravního podniku Martin Dvořák ve čtvrtek oznámil svou rezignaci.
"Výběr nemusí být krátký, sám bych čekal dobu dvou, tří měsíců, než se podaří takovouto věc uzavřít," podotkl Svoboda. Zároveň popřel, že Dvořákovým nástupcem by se ve výběrovém řízení mohl stát bývalý vysoký manažer energetické společnosti ČEZ a současný pražský zastupitel za ODS Vladimír Schmalz, jak o tom spekulovaly v předchozích dnech některé deníky.
"Musím konstatovat, že kolega Schmalz na tuto funkci neaspiruje," uvedl na dotaz moderátora Svoboda.
"My chceme, aby to výběrové řízení bylo co nejotevřenější, aby bylo naprosto jasné, že žádný vnitřní vliv do toho vnějšího výběrového řízení nebude zasahovat," řekl primátor.
Dvořák už ve čtvrtek řekl, že funkci ředitele Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) opustí v pondělí. Odchod zdůvodnil únavou z téměř pětiletého působení ve vrcholné pozici. O jeho odchodu se ale spekulovalo od minulého týdne, kdy se na pražské radnici rozpadla koalice ODS s ČSSD a na nové vládě se domluvila ODS s TOP 09. Někteří zástupci TOP 09 avizovali, že budou chtít ve vedení DPP změny.
Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává na provoz z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Má přes 10 000 zaměstnanců. Podle rozpočtu, který tento týden schválili radní, dostane v příštím roce na provoz o 617 milionů korun méně.
Svoboda dále uvedl, že ke konci letošního roku skončí ve funkci předsedy představenstva Pražské plynárenské městský zastupitel za občanské demokraty Pavel Hurda. "Má se mnou uzavřenou dohodu, že s koncem roku tam končí," podotkl primátor.
Praha přešla během posledních 12 měsíců u svých stoprocentně vlastněných firem na takzvaný německý model řízení tak, aby zástupci města seděli pouze v dozorčích radách podniků, nikoliv ve statutárních orgánech, kde v minulosti pobírali až mnohamilionové odměny. Hurda byl podle Svobody poslední výjimkou.
Praha se podle primátora zároveň chystá omezit maximální výši ročních odměn politiků v dozorčích radách městských společností maximálně na 100 000 korun. V současnosti jsou běžné částky ve výši několika set tisíc Kč ročně. Svoboda zároveň odmítl možnost, že by v dozorčích radách firem patřících Praze vůbec neseděli její zástupci. "Představitelé rady tam z principu dozoru nad vlastním majetkem musí být," poznamenal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist