Společná evropská měna měla vady již od začátku. Hlavní bylo ale především selhání představitelů evropských států, kteří nezajistili dodržování pravidel pro vstup států do eurozóny. V rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph to prohlásil bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors, za jehož působení v komisi bylo o vzniku eura rozhodnuto.
Podle Delorse nedohlížela Rada ministrů na to, zda uchazeči o vstup do eurozóny skutečně plní stanovená konvergenční kritéria. Nikdo prý také nevěnoval pozornost slabinám některých evropských ekonomik.
"Ministři financí nechtěli vidět nic nepříjemného, s čím by se museli potýkat," tvrdí někdejší předseda EK.
Současně se vznikem společné měny se také podle Delorse měly začít vytvářet základy společné hospodářské politiky založené na spolupráci států. Měla se harmonizovat většina daní a vytvořit společné plány na řešení dlouhodobé nezaměstnanosti.
"Všechno jsem to říkal, ale nikdo mě neposlouchal," postěžoval si již šestaosmdesátiletý Delors.
Bureš: Poláci ani Češi bitvu o euro nerozhodnou. Mají ale pádný důvod se zúčastnit - čtěte ZDE
FT: Poslední kroky politiků ukazují, že Evropa by opravdu mohla zachránit euro - čtěte ZDE
Někdejší předseda EK je ale stále přesvědčen, že společnou evropskou měnu je možné i v současné krizi zachránit. Je ale podle něj třeba splnit dvě podmínky: "Zaprvé, musí se podařit uhasit současný požár. Zadruhé, musí vzniknout nová architektura (eurozóny)."
Delors také podotkl, že pokud chtějí státy euro zachovat, "budou muset buď přijmout větší přesun suverenity (na nadnárodní úroveň), nebo se podřídit společné (fiskální) disciplíně". Dosavadní reakci politiků na krizi označil za "pozdní a nedostatečnou".
Měna bez společného státu nefunguje
Na dotaz Daily Telegraph, že již při vzniku eura například britští skepitici varovali, že jednotná měna nemůže fungovat bez společného státu.
"Měli pravdu," připouští Delors.
Současné potíže má podle něj za vinu jistá německá tvrdohlavost v měnových otázkách a absence jasné společné vize evropských zemí.
Delors stál v čele Evropské komise v letech 1985 až 1995. Za jeho působení se rozhodlo o vytvoření společné měny a byla stanovena kritéria pro vstup zemí do eurozóny. Společná měna byla v účetní podobě zavedena v roce 1999, mince a bankovky přišly do oběhu počátkem roku 2002.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist