Čína má nakročeno k revoluci břidlicového plynu a těžba z těchto zdrojů by měla překonat i prudce rostoucí produkci ve Spojených státech. Řekl to dnes na Světovém kongresu o ropě a plynu v Kataru předseda správní rady čínské státní energetické společnosti Sinopec Fu Čcheng-jü.

V pondělí čínští činitelé v katarské metropoli Dauhá oznámili, že britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell nalezl v Číně slibné ložisko břidlicového plynu.

Břidlicové plyny

Získávání břidlicového plynu, které je rozvinuté ve Spojených státech a Kanadě, je složitější a finančně náročnější než těžba zemního plynu. Je k tomu potřeba enormní množství vody, písku a je nutné přidávání chemických látek, které jsou vstřikovány hluboko pod zem, čímž jsou lámány skalní útvary a dochází k uvolnění plynu, který je v nich ukryt.

Těžba břidlicového plynu však může mít i svá negativa. Proces může znečistit podzemní vody, a znamenal by proto nebezpečí v regionech, které se již nyní občas potýkají s nedostatkem vody. Zároveň by mohl znamenat odliv investic z jiných oblastí obnovitelných energií.

Šéf Sinopec uvedl, že do pěti až deseti let čínská produkce břidlicového plynu překročí objem americké těžby.

 

"Myslím, že celkové zásoby máme ještě vyšší než v USA, takže naše produkce nebude nižší než jejich, je to ale otázka času," řekl Fu novinářům. Dodal, že Čína se chce poučit z amerických zkušeností a vyhnout se některým problémům kolem zásob vody spojeným s technikami hydraulického štěpení a horizontálního vrtání, jimiž se plyn z hornin dobývá.

Břidlicová revoluce

USA v posledních několika letech zažily "břidlicovou revoluci", která zásadně proměnila místní trh plynu a začíná mít dopady i na světový trh. Spojené státy ještě nedávno plyn dovážely, nyní však dospěly do situace, kdy američtí těžaři plánují vyvážet stlačený plyn do Asie a začínají pomýšlet na jeho využití v dalších oborech vedle tradičního využití jako zdroje k výrobě elektrické energie a tepla.

Dubnová zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) uvádí, že zásoby technicky těžitelného plynu z břidlic v Číně dosahují asi 36 bilionů krychlových metrů, a jsou tak zdaleka největší na světě. Zásoby USA činí asi 24 bilionů kubíků.

Shell objevil ve svých dvou vrtech na jihozápadě Číny velmi nadějná množství plynu, oznámil v pondělí zástupce státní čínské společnosti PetroChina, která je čínským partnerem Shellu. Britsko-nizozemský koncern to nepotvrdil a uvedl jen, že dokončí průzkumné vrty do konce tohoto roku. Šéf společnosti Peter Voser již dříve vyjádřil ohledně břidlicového plynu v Číně "velká očekávání".

Mapa: 48 hlavních ložisek břidlicových plynů ve 32 zemích
(Zdroj: U.S. Energy Information Administartion - EIA)

10 procent spotřeby

Čína začala vrtat na jihozápadě země, kde by chtěla do konce roku 2020 dosáhnout roční produkce 80 miliard krychlových metrů. Na konci tohoto desetiletí by již chtěla plynem pokrývat deset procent své energetické spotřeby oproti jednomu procentu v roce 2006, uvedlo minulý měsíc Světové jaderné sdružení.

 

Země disponuje obrovskými rezervami této suroviny, podle expertů ale zatím nemá technologie a zejména dostatek vody potřebné k jeho dobývání.Více než polovina čínských zásob břidlicového plynu je jednodušeji dobyvatelná než ve Spojených státech. Otázkou je však podle analytiků jeho kvalita.

Zatím se soustředí těžba na dvě místa, která byla přidělena dvěma čínským společnostem, jednou z nich je ropný gigant Sinopec, druhou společnost PetroChina. Další místa těžby by měla být přidělena počátkem nového roku.

O těžbu se nemohou ucházet zahraniční společnosti. Výjimkou by mohly být pouze firmy přidružené k čínským, které disponují technickými zkušenostmi. PetroChina je spojena s dánskou Royal Dutch Shell, Sinopec jedná o spolupráci s americkým ExxonMobil, produkce by mohla začít v roce 2015.

Na konci roku 2013 chce Peking dokončit přehled zásob, což by mohlo otevřít nové příležitosti. Významné množství se očekává v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu a ve Vnitřním Mongolsku. Čínské společnosti mezitím investují v zahraničí do získávání zkušeností.