Maďarsko by mělo zvážit chystané rozsáhlé reformy, které ovlivní demokratické instituce včetně parlamentu, soudnictví a médií. V připravovaném čtvrtečním vydání maďarského týdeníku Heti Válasz k tomu podle agentury AP vyzvala americká velvyslankyně v zemi Eleni Kounalakisová. V posledních měsících je to již poněkolikáté, co USA vyjádřily znepokojení nad vývojem demokracie v této středoevropské zemi.

"Za několik málo týdnů budou dokončeny zásadní zákony a v platnost vstoupí nová maďarská ústava," citovala Kounalakisovou agentura AP, která získala zmíněný článek ještě před zveřejněním. "Ale než se tak stane, vyzývám vládu, aby to znovu promyslela. Mnoho významných hlasů v této souvislosti nastoluje otázky."

Kounalakisová vysvětlila, že když Spojené státy vyjadřují obavy o vývoj maďarské demokracie, jsou to obavy od přítele. Maďarsko je na kritiku velmi citlivé. Péter Szijjártó, mluvčí premiéra Viktora Orbána, v minulosti odmítl výtky amerického ministerstva zahraničí tím, že nikdo v Maďarsku ani v zahraničí nemá právo "zpochybňovat vůli maďarského lidu".

Pochyby o záměrech vlády se mimo jiné týkají mimořádně dlouhých mandátů (od devíti po dvanáct let) pro členy mediální rady, která na činnost médií dohlíží. Nový mediální zákon tak podle svých kritiků umožňuje státu kontrolovat obsah zpravodajství a cenzurovat protivládní hlasy.

Koncem června zvolil maďarský parlament pět nových soudců ústavního soudu, jehož členové mají nyní ve své většině velmi blízko ke konzervativní straně premiéra Viktora Orbána. Organizace hájící lidská práva tvrdí, že noví soudci nejsou dostatečně nezávislí.

Utlačování malých politických stran

Orbán rovněž přislíbil od roku 2014 radikálně snížit počet poslanců ze současných 386 na 199 zákonodárců. Opozice se obává, že podle nového volebního zákona bude pro malé politické strany obtížnější probojovat se do parlamentu, že nové rozvržení volebních okrsků bude vytvořeno podle voličské základny Orbánova Fideszu a že vítězná strana získá neproporčně velký počet křesel.

Velké obavy vyvolává také fakt, že nové zákony bude v budoucnu velmi obtížné změnit, neboť na jejich úpravu bude nezbytná ústavní většina, kterou nyní Fidesz má.

Kounalakisová své pochyby o směřování maďarské demokracie vyjádřila již v srpnu v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet. Při červnové návštěvě Budapešti americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že rozhodující je, aby byly v Maďarsku zaručeny dělba moci, transparentní politika a svoboda médií.