Vláda využije některé návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro koncepční materiál, který bude předložen na základě lednové prognózy vývoje ekonomiky. Novinářům to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po pondělním jednání ministrů s NERV o návrzích rady, které by mohly Česku pomoci překonat ekonomické problémy v Evropě. Které návrhy NERV by vláda mohla využít, Kalousek nespecifikoval.

"Kdybych věděl s naprostou jistotou s jakým skutečným vývojem v roce 2012 můžeme počítat, tak bych některé určitě mohl zmínit," řekl Kalousek. Jak ale dodal, tuto jistotu nemá.

Návrhy NERVu jako první v pondělí přinesly Hospodářské noviny.

Návrh NERV, který vláda projednávala, podle něj nebyl koncepčním uceleným materiál. "Jednalo se o rejstřík námětů, které jsou v řadě případů dokonce kontradiktorní proti sobě," upozornil. To podle něj znamená, že pokud vláda zvolí některý námět, musí jiný automaticky odmítnout.

Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) jsou "některé návrhy dobré, některé špatné". Konkrétní příklady neuvedl.

Celkem 41 návrhů

Protikrizový balíček obsahuje 41 návrhů. NERV navrhuje například sjednocení DPH na 20 procent, vyšší daně na cigarety a alkohol, snižování počtu zaměstnanců ve školství, zrušení některých ambasád ve světě nebo zvýšení daní z nemovitostí.

Pokud by hrozil propad HDP vyšší než dvě procenta, ekonomičtí experti by podle Hospodářských novin například sáhli ke zmrazení důchodů, propouštění policistů, vyššímu zdanění bank nebo zkrácení vysokoškolského studia o jeden semestr.

NERV podle listu počítá se třemi možnými scénáři vývoje. Když HDP neklesne o víc než dvě procenta, experti by žádná "protikrizová" opatření nepřijímali. Pokud bude propad HDP vyšší, měl by přijít na řadu zmíněný balíček opatření. Poslední možností je systémový kolaps - v tom případě NERV navrhuje zavést vybraná opatření v tvrdším režimu.