Úrokové sazby centrální banky USA zůstavají na rekordním minimu a nemění se ani další nástroje měnové politiky. "Napětí na globálních finančních trzích zůstává nadále významným rizikem pro ekonomický výhled," konstatoval Fed. Podle agentury Reuters si tak otevřel pro příští rok možnost nových kroků k uvolnění své politiky a na podporu ekonomiky.

Akciové trhy po oznámení Fedu ztratily mírné zisky a přehouply se do záporného pásma. Kurz dolaru zrychlil růst vůči euru.

Fed nyní váží na jedné straně povzbuzující známky rychlejšího oživování americké ekonomiky a na straně druhé rizika vycházející z Evropy. Tam se kvůli dluhové krizi zemí eurozóny čeká v nejbližší době silný útlum až propad do recese, což by příští rok zasáhlo i americkou ekonomiku.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Fed drží sazbu v pásmu nula až 0,25 procenta od prosince 2008. Od roku 2009 pak podporuje oživení ekonomiky z hluboké recese "kvantitativním uvolňováním", v jehož rámci kupoval hypoteční a státní dluhopisy a zvyšoval objem peněz v oběhu. Od té doby Fed nakoupil dluhopisy za 2,3 bilionu dolarů.

Fed uvedl, že nezaměstnanost, jejíž míra v listopadu klesla o 0,4 procentního bodu na 8,6 procenta, je v USA stále vysoká a aktivita v sektoru bydlení nadále abnormálně nízká. Zopakoval, že inflace by se měla usadit na úrovních, které odpovídají jeho mandátu udržovat cenovou stabilitu, nebo pod nimi.

O měnové politice v rámci Fedu rozhoduje desetičlenný Federální výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který rozhodnutí podpořil hlasy devíti bankéřů. Proti byl stejně jako minulý měsíc šéf Federální rezervní banky v Chicagu Charles Evans, který prosazoval další uvolnění politiky.

Na předešlém zasedání na počátku listopadu Fed snížil odhad růstu ekonomiky na letošní a příští rok a uvedl, že nezaměstnanost se bude snižovat pomaleji, než se čekalo. V posledních týdnech však přicházely příznivější údaje z trhu práce a maloobchodního sektoru, které naznačily zrychlení růstu. Ekonomové nyní předpovídají, že v tomto čtvrtletí ekonomika zrychlí tempo na tři procenta ze dvou procent ve třetím čtvrtletí, v prvním pololetí příštího roku se však čeká opět zpomalení.

Ohledně své komunikační politiky Fed žádné novinky nenaznačil. Podle analytiků však zřejmě diskutoval o plánu zveřejňovat své prognózy vývoje úrokových sazeb, aby zvýšil čitelnost svého rozhodování. Počítá se, že nové kroky na tomto poli by mohl oznámit na zasedání 24.-25. ledna, kdy také vydá novou čtvrtletní ekonomickou prognózu. Fed v srpnu sdělil, že pokud ekonomika výrazněji neoživí, plánuje držet nynější nulové úroky nejméně do poloviny roku 2013.

Ve Fedu se údajně rovněž diskutuje o možnosti zastavit inflační cílení po vzoru řady jiných centrálních bank. Směrem k větší otevřenosti udělal už Fed krok v letošním roce, když rozhodl, že po každém druhém zasedání bude jeho politiku osobně vysvětlovat jeho šéf Ben Bernanke.