Ani Francie však nemá na růžích ustláno, Fitch nevylučuje ve středně dlouhém výhledu dvou let snížení hodnocení úvěrové spolehlivosti.

Agentura již zhoršila výhled ratingů zemí na negativní a nyní zařadila ratingy těchto zemí do režimu sledování s ohledem na snížení. To znamená, že v příštích třech měsících může ratingy těchto zemí snížit. Důvodem je absence komplexního řešení dluhové krize v eurozóně, uvedla Fitch. Rating může snížit o jeden až dva stupně.

Přezkoumání ratingu zemí má být hotové do konce ledna.

Francouzi si oddechli

Francii ponechala agentura rating na nejvyšší hodnotě vzhledem k její zdravé a diverzifikované ekonomice. Francouzská vláda rovněž přijala několik opatření na posílení svých financí, uvedla Fitch. Upozornila však, že do roku 2014 zřejmě dluh Francie stoupne až na 92 procent hrubého domácího produktu. Z toho důvodu se rozhodla umístit výhled ratingu do režimu negativní ze stabilního. To však neznamená, že se chystá v nejbližší době rating snížit.

Francouzská vláda a investoři se obávali zhoršení ratingu, což by mělo vážné dopady na snahy eurozóny bojovat s dluhovou krizí. Nejvyšší ratingy Francie a Německa jsou hlavní oporou ratingu záchranného fondu eurozóny, napsaly agentury AP a Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist