Maďarská vláda nerozumí tomu, proč ratingová agentura Standard & Poor´s ve středu snížila hodnocení úvěrových závazků Maďarska do spekulativního pásma na známku BB+.
Kurz forintu a ceny státních dluhopisů dnes - den po snížení ratingu - reagovaly poklesem, výprodej ale nenastal a analytici se domnívají, že další vývoj na trzích určí výsledek jednání s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií.
Vláda sdělila, že tato jednání se po nedávném přerušení příští měsíc obnoví.
Agentura S&P snížila rating Maďarska do spekulativního pásma - čtěte ZDE
Výsledky eurosummitu zasahují do maďarské suverenity, tvrdí Viktor Orbán - čtěte ZDE
Rating Maďarska je nejhorší za 15 let. Maďaři pod tlakem slibují spolupráci s MMF a EU - čtěte ZDE
Moody´s snížila rating Maďarska. Je to další útok proti nám, zlobí se Maďaři - čtěte ZDE
S&P svůj krok odůvodnila možnými negativními ekonomickými dopady "nepředvídatelné" vládní politiky. Ta se podle agentury projevuje v některých změnách maďarské ústavy a plány na změnu zákona o centrální bance. S&P uvedla, že tyto změny vedou k podkopání nezávislosti centrální banky a ústavního soudu, což podkopalo důvěru investorů ve vládní politiku a zkomplikovalo investiční prostředí.
Snížení ratingu? Záhada
Státní tajemník ministerstva hospodářství Gyula Pleschinger poukázal na to, že agentura při svém rozhodnutí vůbec nevzala v úvahu to, jak se vládě podařilo stabilizovat veřejné finance.
"Je to pro nás záhadou." řekl Pleschinger agentuře Reuters ve středu večer. Připomenul, že S&P ještě před měsícem slibovala, že s rozhodnutím o ratingu přijde až po výsledcích jednání s MMF.
Rozhovory s fondem a Evropskou unii o určité formě finanční pomoci Budapešť iniciovala minulý měsíc. Tento víkend však byla předběžná jednání přerušena, což zástupce fondu zdůvodnil nesouhlasem s plány vlády na změnu zákona o centrální bance. Mluvčí vlády András Giró-Szász však dnes řekl, že nová jednání začnou v lednu.
Kurz forintu dnes dopoledne klesl na 306,75 HUF za euro ze středeční úrovně asi 304 HUF za euro a ze 300 HUF na počátku týdne. Klesly rovněž ceny maďarských dluhopisů a vzrostly náklady jejich pojištění. Obchodníci ale žádné známky masového výprodeje nepozorují a objem obchodování je velmi nízký.
Graf: Vývoj kurzu forintu vůči dolaru za posledních 5 dnů (zdroj: finance.yahoo.com)
Výhled agentur: negativní
S&P je už druhá velká agentura, která v poslední době maďarský rating degradovala do neinvestiční kategorie. Konkurenční agentura Moody´s tak učinila před měsícem. Obě agentury udržují u maďarského ratingu negativní výhled, což znamená, že nevylučují v nadcházejícím roce jeho další zhoršení.
Vláda premiéra Viktora Orbána stabilizovala veřejné finance a v příštím roce plánuje snížit rozpočtový deficit jako jedna z mála zemí Evropské unie pod tři procenta hrubého domácího produktu. Trnem v oku kritikům jsou však neortodoxní způsoby ozdravování veřejných financí.
Vláda odmítá další úspory a škrty v sociální oblasti a místo toho uvalila zvláštní daně na banky a další výdělečné sektory a zestátnila soukromé penzijní fondy. To pobouřilo některé investory a vyvolalo hněv EU.
Čeká se na jednání s MMF
Maďarským rizikem je vysoký zahraniční dluh, z něhož musí vláda příští rok splatit téměř pět miliard eur. Orbánova vláda, která loni styky s MMF přerušila, proto zahájila s fondem a EU nová jednání o "preventivní" a "zajišťovací" finanční podpoře a snaží se vyjednat takovou dohodu, která by věřitelům neumožňovala zasahovat do vládní politiky. Podle analytiků se to však nepodaří a kvůli situaci na trhu zhoršené tlakem ratingových agentur bude muset vláda přistoupit na podmínky fondu.
"Trhy (snížení ratingu) určitě oslabí, avšak rozsah trvalejšího dopadu bude záviset na výsledcích jednání s MMF," řekl Zsolt Kondrát z banky MKB. "To potvrzuje, že Maďarsko nemá jinou možnost, než se s MMF dohodnout," dodal.
"Maďarské ekonomické indikátory ke spekulativnímu ratingu neopravňují. Škodlivá politika maďarské vlády ale podkopala důvěru investorů, a to je klíčový důvod, proč Moody´s a S&P rozhodly o snížení ratingů," uvedla Danske Bank.
Vláda má nyní v parlamentu návrh zákona o změnách ve struktuře vedení centrální banky, které by vedly k oslabení moci jejího guvernéra Andráse Simora. Proti návrhu se postavila Evropská centrální banka a Evropská komise vyzvala Budapešť k jeho stažení, čeká se však, že vláda jej prosadí. "V této chvíli (Orbán) směřuje do čelní srážky a není ochoten uhnout," řekl Reuters ještě před snížením ratingu zdroj z diplomatických kruhů.
Podle banky Barclays by krok S&P mohl Maďarsko přimět ke "konstruktivnějšímu" postoji a přispět k urychlení jednání o podpoře. Podle ní je ale také možné, že vláda se bude snažit přežít bez finanční podpory a uchýlí se k dalším neortodoxním opatřením.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist