Maďarská vláda nerozumí tomu, proč ratingová agentura Standard & Poor´s ve středu snížila hodnocení úvěrových závazků Maďarska do spekulativního pásma na známku BB+.

Kurz forintu a ceny státních dluhopisů dnes - den po snížení ratingu - reagovaly poklesem, výprodej ale nenastal a analytici se domnívají, že další vývoj na trzích určí výsledek jednání s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií.

Vláda sdělila, že tato jednání se po nedávném přerušení příští měsíc obnoví.

S&P svůj krok odůvodnila možnými negativními ekonomickými dopady "nepředvídatelné" vládní politiky. Ta se podle agentury projevuje v některých změnách maďarské ústavy a plány na změnu zákona o centrální bance. S&P uvedla, že tyto změny vedou k podkopání nezávislosti centrální banky a ústavního soudu, což podkopalo důvěru investorů ve vládní politiku a zkomplikovalo investiční prostředí.

 

Snížení ratingu? Záhada

Státní tajemník ministerstva hospodářství Gyula Pleschinger poukázal na to, že agentura při svém rozhodnutí vůbec nevzala v úvahu to, jak se vládě podařilo stabilizovat veřejné finance.

"Je to pro nás záhadou." řekl Pleschinger agentuře Reuters ve středu večer. Připomenul, že S&P ještě před měsícem slibovala, že s rozhodnutím o ratingu přijde až po výsledcích jednání s MMF.

Rozhovory s fondem a Evropskou unii o určité formě finanční pomoci Budapešť iniciovala minulý měsíc. Tento víkend však byla předběžná jednání přerušena, což zástupce fondu zdůvodnil nesouhlasem s plány vlády na změnu zákona o centrální bance. Mluvčí vlády András Giró-Szász však dnes řekl, že nová jednání začnou v lednu.

Kurz forintu dnes dopoledne klesl na 306,75 HUF za euro ze středeční úrovně asi 304 HUF za euro a ze 300 HUF na počátku týdne. Klesly rovněž ceny maďarských dluhopisů a vzrostly náklady jejich pojištění. Obchodníci ale žádné známky masového výprodeje nepozorují a objem obchodování je velmi nízký.

Graf: Vývoj kurzu forintu vůči dolaru za posledních 5 dnů (zdroj: finance.yahoo.com)

Výhled agentur: negativní

S&P je už druhá velká agentura, která v poslední době maďarský rating degradovala do neinvestiční kategorie. Konkurenční agentura Moody´s tak učinila před měsícem. Obě agentury udržují u maďarského ratingu negativní výhled, což znamená, že nevylučují v nadcházejícím roce jeho další zhoršení.

Vláda premiéra Viktora Orbána stabilizovala veřejné finance a v příštím roce plánuje snížit rozpočtový deficit jako jedna z mála zemí Evropské unie pod tři procenta hrubého domácího produktu. Trnem v oku kritikům jsou však neortodoxní způsoby ozdravování veřejných financí.

Vláda odmítá další úspory a škrty v sociální oblasti a místo toho uvalila zvláštní daně na banky a další výdělečné sektory a zestátnila soukromé penzijní fondy. To pobouřilo některé investory a vyvolalo hněv EU.

Čeká se na jednání s MMF

Maďarským rizikem je vysoký zahraniční dluh, z něhož musí vláda příští rok splatit téměř pět miliard eur. Orbánova vláda, která loni styky s MMF přerušila, proto zahájila s fondem a EU nová jednání o "preventivní" a "zajišťovací" finanční podpoře a snaží se vyjednat takovou dohodu, která by věřitelům neumožňovala zasahovat do vládní politiky. Podle analytiků se to však nepodaří a kvůli situaci na trhu zhoršené tlakem ratingových agentur bude muset vláda přistoupit na podmínky fondu.

"Trhy (snížení ratingu) určitě oslabí, avšak rozsah trvalejšího dopadu bude záviset na výsledcích jednání s MMF," řekl Zsolt Kondrát z banky MKB. "To potvrzuje, že Maďarsko nemá jinou možnost, než se s MMF dohodnout," dodal.

"Maďarské ekonomické indikátory ke spekulativnímu ratingu neopravňují. Škodlivá politika maďarské vlády ale podkopala důvěru investorů, a to je klíčový důvod, proč Moody´s a S&P rozhodly o snížení ratingů," uvedla Danske Bank.

Vláda má nyní v parlamentu návrh zákona o změnách ve struktuře vedení centrální banky, které by vedly k oslabení moci jejího guvernéra Andráse Simora. Proti návrhu se postavila Evropská centrální banka a Evropská komise vyzvala Budapešť k jeho stažení, čeká se však, že vláda jej prosadí. "V této chvíli (Orbán) směřuje do čelní srážky a není ochoten uhnout," řekl Reuters ještě před snížením ratingu zdroj z diplomatických kruhů.

Podle banky Barclays by krok S&P mohl Maďarsko přimět ke "konstruktivnějšímu" postoji a přispět k urychlení jednání o podpoře. Podle ní je ale také možné, že vláda se bude snažit přežít bez finanční podpory a uchýlí se k dalším neortodoxním opatřením.