Sazku ovládly finanční skupiny PPF a KKCG
cena: 3,81 mld. Kč
Dveře vykopla Penta
Souboj o zadluženou loterijní společnost Sazka začal už loni. Finanční skupina Penta před minulými Vánocemi oznámila, že je připravena do Sazky nalít několik miliard korun a podnik převzít od jeho akcionářů, jimiž byly sportovní svazy v čele s majoritním vlastníkem ČSTV. Jenže už v té době začal skupovat dluhy Sazky také podnikatel Radovan Vítek. Na konci roku 2010 už držel pohledávky za 900 milionů korun. Přesto se nakonec skupině Penta podařilo připravit záchranný plán a získat na svou stranu tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka (na snímku), který začal jeho přijetí prosazovat u rozhodujících akcionářů.
Do hry vstoupil Kellner
Penta a Vítek však nebyli jedinými zájemci o ovládnutí Sazky. Pohledávky za loterijní firmou nakupovala také firma KKCG Karla Komárka. Ale k zásadní změně dynamiky došlo letos v březnu, kdy podnikatel Vítek přenechal svou pozici v Sazce investiční skupině PPF v čele s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Od té chvíle se souboj o ovládnutí podniku výrazně vyhrotil. A Kellner spojil síly s KKCG. V květnu poslali věřitelé Sazku do konkurzu.
S pěti miliardami už Penta neuspěla
Klíčový okamžik nastal v polovině července. Sazka se totiž odvolala proti vyhlášení konkurzu, ale Hušák v červenci odvolání nečekaně stáhl. Zaskočil hlavně ČSTV, s nímž do té doby jednal ve shodě. Tím největší věřitelé - PPF a KKCG - získali nad podnikem kontrolu prostřednictvím konkurzního správce. Dramatický příběh vyvrcholil ve chvíli, kdy správce vyhlásil soutěž na prodej Sazky. PPF a KKCG za podnik nabídly 3,81 miliardy korun a zvítězily. Penta sice nabídla 5 miliard korun, ale se svou nabídkou neuspěla.

Největší obchod: Radovan Vítek koupil v tichosti budovy od PPF
cena: 5,4 mld. Kč
Realitní magnát Radovan Vítek se sice nejvíce proslavil, když veřejně odstartoval pád Sazky, avšak největší transakci roku v Česku domluvil v tichosti. Po více než ročním vyjednávání se v říjnu dohodl se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na odkupu portfolia kancelářských budov za 5,4 miliardy korun.
Vítkova CPI Group tak získala 19 administrativních projektů s více než 120 tisíci metry kancelářských ploch a nájemci, jako jsou Česká pojišťovna, Home Credit či Nejvyšší kontrolní úřad.
Hodnota nákupů CPI za letošní rok by měla dosáhnout částky až 18 miliard korun a cena společnosti je nyní odhadována na 55 miliard korun.
Kromě Sazky, o jejíž nemovitosti projevil také zájem, se Vítek zapojil i do dění kolem dalšího sledovaného konkurzu - developera ECM. Sny této firmy o pražském Manhattanu na Pankráci skončily v dusné atmosféře u insolvenčního soudu a CPI za odkup projektů nabídla téměř 900 milionů korun. Právní bitva, do níž zasáhla vyšší soudní instance, však bude pravděpodobně trvat ještě dlouho.

KIT Digital nakupovala firmy po celém světě
cena: 3,5 mld. Kč
Akviziční apetit globální technologické společnosti s pražskou domovskou adresou KIT digital byl letos mimořádně silný. Akvizice začaly koncem ledna, kdy KIT digital nakoupila dohromady za 77 milionů dolarů společnosti Kyte, Kewego a KickApps, zabývající se přenosem videa. Za 34,4 milionu dolarů pak koupila v březnu italskou společnost Polymedia, která se rovněž zabývá přenosem videa přes internet, a v dubnu spolkla firmu Loko se stejným zaměřením, za niž dala 91,4 milionu dolarů. Díky letošním akvizicím posílil KIT digital svou globální pozici dodavatele služeb souvisejících se vším, co se týká přenosu videoobsahu.
Společnost KIT digital se soustředí na poskytování služeb v oblasti produkce, ukládání a přenosu videoobsahu. Mezi její nejvýznamnější klienty patří například internetový gigant Google, tisková agentura AP, operátoři Verizon, Telefónica a Vodafone či firmy Hewlett Packard, Intel či Airbus. Od loňského roku se akcie Kit digital obchodují na pražské burze.
Nejvíce velkých akvizic v Česku: Babišův Agrofert se vrhl ve velkém na potravinářství
cena: neznámá
Chemický a zemědělský holding Agrofert miliardáře Andreje Babiše se zařadil k nejčastějším obchodníkům roku. Jen letos totiž uskutečnil obchody minimálně za čtyři miliardy korun.
Pěti akvizicím, jež společnost za rok provedla, kralují pekárny United Bakeries, které Babiš koupil za dvě až tři miliardy a spojil je se svými pekárnami Penam.
Pokud transakci schválí antimonopolní úřad, vznikne na trhu kolos, který bude ovládat přibližně 40 procent kapacity pekárenské výroby. Nejbližší konkurenti - severočeská skupina Millba-Czech či Michelské pekárny - mají přitom podíl jen v jednotkách procent.
Spojení vítají menší pekaři, protože skupina bude výrazným obchodním partnerem řetězcům. Antimonopolní úřad prověřuje obchod od listopadu.
Pokud ho povolí, je velmi pravděpodobné, že to bude s podmínkami - například s prodejem některých pekáren či mlýnů tak, aby nově vzniklý konglomerát byl o něco menším kolosem, než plánuje Babiš.
Největší zahraniční akvizice: České Energo-Pro kupuje E.ON Bulgaria
cena: 3,3 mld. Kč
Největší zahraniční nákup letošního roku uskutečnila firma Energo-Pro. Tato svitavská společnost podnikatelů Jaromíra Tesaře a Jiřího Krušiny koupila za 3,3 miliardy korun bulharskou pobočku německého energetického kolosu E.ON, firmu E.ON Bulgaria EAD.
Ta patří mezi patnáct největších firem v Bulharsku a se 16procentním podílem je na bulharském trhu třetím největším dodavatelem elektřiny. Jedničkou trhu je v Bulharsku pobočka českého koncernu ČEZ.
E.ON Bulgaria má přes milion zákazníků a zajišťuje jak distribuci, tak i obchod s elektřinou. Energo-Pro se tak stává jedním z největších českých investorů v zahraničí. Na Balkáně, v Turecku, Polsku a na Kavkaze mají Tesař s Krušinou nainvestováno skoro 600 milionů eur, v přepočtu přes 15 miliard korun.
Jen za poslední rok koupili v Gruzii plynovou elektrárnu za miliardu korun a chystají stavbu dalších tří vodních elektráren skoro za tři miliardy korun (k 16 hydroelektrárnám, které už v Gruzii vlastní). V Polsku dolaďují koupi čtyř elektráren za 3,2 miliardy korun, které v září získali v privatizačním tendru.
Nejpřekvapivější obchod: Aleš Řebíček ovládl fotbalovou Slavii
cena: přes 100 mil. Kč
Exministr dopravy Aleš Řebíček, který zadával státní zakázky firmě, kterou dříve vlastnil, se stal dalším z majitelů Slavie, které lze označit za kontroverzní.
Řebíček navíc firmu řídí společně se svým bratrem Adamem, který byl jako policista obviněn z přijímání úplatků (případ není dosud uzavřen).
Před pěti lety ovládla Slavii firma Key Investments, známá díky "odklonu" peněz od manželky bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, půjčce Stanislavu Grossovi a neúspěšným investicím Prahy 6 a 13.
Pak se ukázalo, že klub přes boxera Antonína France řídí podnikatel Petr Sisák, odsouzený za poškozování akcionářů. Od něj akcie získala firma Natland, spojovaná s lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou, a prodala je Řebíčkovi.