Nejčastějším finančním novoročním předsevzetím pro rok 2012 je v ČR snížení zadlužení. Odpovědělo tak 35 procent z těch, kteří si nějaké předsevzetí pro tuto oblast života dají.
Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ING Bank mezi 12 500 respondenty v 13 evropských zemích. Předsevzetí týkající se financí si na Nový rok dá 62 procent české populace.
Z těchto respondentů by pak 35 procent chtělo snížit své dluhové zatížení, 28 procent chce lépe nakládat se svými financemi a více kontrolovat výdaje a čtvrtina dotázaných uvedla, že by chtěla začít více šetřit.
"Lidé v tomto případě přemýšlejí logicky. Nejdříve se snaží zbavit dluhů, a teprve potom spořit,“ komentoval výsledky ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček.
V sousedních zemích chtějí hlavně více šetřit
Čechů, kteří by chtěli více spořit, je podle jeho názoru daleko více. Mnozí z nich však drží své úspory na běžných účtech, což není efektivní a úspory to spíše znehodnocuje. Pořadí preferencí u českých respondentů bylo proti ostatním zemím atypické. Dotazovaní v sousedních zemích uváděli nejčastěji přání více šetřit (v sedmi zemích). V pěti zemích by rádi lépe kontrolovali své výdaje.
Rok 2011 v domácím i světovém byznysu. Otestujte své znalosti - čtěte ZDE
Na krizi zapomeňte. Na světě nikdy nebylo lépe. Alespoň podle statistik - čtěte ZDE
Pozitivní zprávou je podle Vaníčka to, že více než polovina obyvatel při novoročních předsevzetích myslí i na svou finanční situaci a chce ji řešit. Vše nasvědčuje tomu, že rok 2012 bude kvůli pokračujícím problémům na evropských trzích a také například následkem zvyšování sazby DPH v Česku pro řadu občanů velmi náročný, poznamenal.
Jednou z možných odpovědí na otázku týkající se předsevzetí byla i plánovaná změna banky v nadcházejícím roce. Nejčastěji by banku chtěli změnit právě dotazovaní Češi, a to ve 12 procentech případů.
Novoroční předsevzetí týkající se finančních otázek si nejčastěji dávají obyvatelé Rumunska, Turecka a Španělska, nejméně obvyklá jsou naopak u občanů Nizozemska, Německa a Velké Británie. Podle průzkumu ING Bank z února letošního roku novoroční předsevzetí na konci druhého ještě dodržuje 63 procent respondentů.
Finanční skupina ING vstoupila na český trh v roce 1992. Působí zde v bankovnictví, pojišťovnictví, správě aktiv, podílových fondech a penzijním připojištění. ING je globální finanční instituce nizozemského původu. Z hlediska tržeb patří mezi největší finanční instituce na světě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist