Itálie ve čtvrtek na trhu umístila nové dluhopisy se splatností tři až deset let v objemu kolem sedmi miliard eur (asi 181 miliard Kč). Jejich výnosy jsou sice nižší než minule, nedávnému rekordu se ale příliš nevzdálily. Dnešní aukce byla zároveň první od tendru tříletých úvěrů, které minulý týden nabídla Evropská centrální banka (ECB).

Výnos klíčového desetiletého dluhopisu splatného v březnu 2022 se snížil na 6,98 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci na konci listopadu činil 7,56 procenta. To byl zároveň rekord za dobu existence eurozóny.

Pásmo, v němž Itálie chtěla prodat státní dluhopisy, Itálie stanovila na pět až 8,5 miliardy eur. Vzhledem k tomu, že získala jen asi sedm miliard, reakce na výsledek byla zpočátku rozpačitá. Itálie patří ve skupině vyspělých zemí k nejzadluženějším a jen příští rok musí refinancovat dluhy asi za 300 miliard eur.

Poptávka byla nízká

Pozorně sledovaný poměr bid-to-cover, který vyjadřuje, jak vysoká byla po dluhopisech poptávka, činil 1,36. To znamená, že investoři chtěli nakoupit asi o 36 procent více papírů, než Itálie nabízela. To není výsledek, který by se dal označit jako výborný. V některých aukcích totiž bývá zájem proti nabídce i několikanásobný.

Sedmiprocentní výnos je v případě Itálie považován za dlouhodobě neudržitelný. Aby mohla Itálie s tak vysokým úrokem obsluhovat svůj dluh, musela by její ekonomika růst alespoň o čtyři procenta ročně. V současné době ale v podstatě stagnuje.

Výnos tříletého dluhopisu splatného v listopadu 2014 se snížil na 5,62 procenta, zatímco v předchozí aukci zhruba před měsícem činil 7,89 procenta. Zájem byl také poměrně slabý, stejně jako u desetiletého papíru jen asi o 36 procent vyšší, než činila nabídka.

Itálie prodávala i dluhopis se splatností v dubnu 2018, kde výnos činil 7,42 procenta. To je výrazně více než v minulé aukci, kdy to bylo 4,52 procenta. Výsledek ale nelze srovnávat, protože poslední aukce se konala v srpnu. Tehdy byla situace na dluhopisových trzích naprosto odlišná, potíže se totiž ve větší míře začaly objevovat až na podzim.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Výnosy klesly i ve středu

ECB minulý týden vůbec poprvé nabídla tříleté úvěry s velmi nízkým úročením, aby na trhu pomohla zlepšit likviditu. Nabídky využilo 523 bank z celé eurozóny, které si celkem vzaly úvěry za 489,2 miliardy eur (zhruba 12,6 bilionu Kč). Zatím ale není jasné, zda nějaká část těchto peněz šla i na nákup dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Itálie už ve středu prodala krátkodobé dluhopisy, jejichž výnosy prudce klesly. Tento segment trhu ale teď není příliš zajímavý, protože situace je tam celkově mnohem klidnější. Přispěla k tomu jednak likvidita od ECB, z části ale i zavádění úsporných opatření v Itálii. Situace na trhu papírů s delší splatností je ale naprosto odlišná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist