Maďarsko je kvůli své hospodářské politice nyní v centru pozornosti. Minulý týden Budapešť schválila úpravu zákona o centrální bance a některé další změny, před nimiž zemi varovala Evropská komise i další instituce.


Nové historické minimum forintu na páru s eurem

319,88 HUF/EUR


Brusel je změnami znepokojen, protože podle něj ohrožují nezávislost maďarské centrální banky. Maďarsko se snaží s MMF a Evropskou unií dohodnout takzvanou záchrannou síť, předběžná jednání ale byla v prosinci nečekaně ukončena.

GRAF: Vývoj na páru forint - euro za posledních 5 dní

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Mezinárodní věřitelé Budapešť opustili zřejmě na protest proti změnám, které se v té době země chystala schválit a nakonec je i schválila.

Jednání s MMF by ale měla být příští týden ve Washingtonu obnovena.

Roste riziko bankrotu?

Investoři vývoj v Maďarsku sledují s velkým znepokojením, což se odráží mimo jiné v růstu cen pojištění proti riziku státního bankrotu.

Zvyšují se ale i výnosy maďarských státních dluhopisů, což Budapešti zvyšuje náklady na dluhovou službu. Část analytiků je přesvědčena, že pokud chce Maďarsko vrátit k jednání s EU a MMF, bude muset nový zákon asi pozměnit.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení státních dluhopisů, podle organizace Markit vzrostla o 39 bazických bodů na rekordních 686 bodů. Znamená to, že na pojištění investice do maďarských dluhopisů za deset milionů eur (zhruba 257 milionů Kč) už je třeba vynaložit 686.000 eur (asi 17,6 milionu Kč).

Výnos tříletých státních dluhopisů Maďarska se zvýšil na 10,22 procenta, což je proti úterý nárůst o 42 bazických bodů. Dluhopisy se splatností pět a deset let mají výnos 10,7 procenta. Analytici vidí hlavní příčinu právě v propadu forintu, jehož se zbavují domácí i zahraniční investoři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist