Merkozy a ostatní evropské politické špičky si na přelomu roku tak trochu vybraly dovolenou, trhy si tak alespoň na několik dní mohly odpočinout, zobchodované objemy rapidně klesly - akcie mírně povyrostly, komodity naopak nepatrně propadly (za posledních 30 dní je například zlato o 0,8 % slabší, Dow Jones naopak +4,1 %).
Rozhodující faktory pro vývoj ceny zlata a ropy v následujících 6 měsících podle Saxo Bank (Ole S. Hansen)
Ropa: úroveň ekonomické aktivity (bude Čína dále zpomalovat? Bude hospodářský růst USA nadále pozitivně překvapovat?), geopolitické riziko (Írán a Sýrie), dolar (silnější dolar znamená ztrátu podpory), dluhová krize v Eurozóně a případné kvantitativní uvolňování ze strany ECB a FEDu.
Zlato: podporu poskytne nadále trvající prostředí nízkých úrokových sazeb, dolar, dluhová krize v Eurozóně, případné kvantitativní uvolňování, postupné obnovení důvěry po té, co tato vzala na zlatě v uplynulých měsících ze své
Vývoj na zlatě (za poslední 3 měsíce)
Nákupy zlata, stříbra a ostatních drahých kovů doporučují odborníci zejména v okamžiku, kdy předpokládáte negativní vývoj ekonomiky, např. ve spojení s nějakým globálním konfliktem. Podle mainstremového názoru nás ale v následujích měsícich čekají sice relativně vážné problémy eurozóny, žádné bezprostřední nebezpečí ale světu nehrozí.
"Já osobně totální krach, války apod nečekám, proto žádné zlato ani stříbro nemám. Mám malý účet u brokera v USA, v létě jsem si hotovost co tam mám převedl do USD (předtím jsem ji měl v CAD)... a zatím nemám potřebu to měnit. Až přijde čas, převedu peníze zpátky do CAD, CHF," říká například analytik ze společnosti Silverum, Pavel Hála.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.