Italská automobilka Fiat a její americký partner Chrysler uvažují o vytvoření aliance s francouzským konkurentem PSA Peugeot Citroën. Informoval o tom v úterý italský list Corriere della Sera. Dodal, že firma PSA je připravena o takovéto alianci jednat.

K plánům na rozšíření aliance vedení vedou obavy z dopadů evropské dluhové krize na prodej vozů italského výrobce, píše agentura Bloomberg.

Automobilky Fiat a PSA se ke zprávě podle agentur AFP a Reuters odmítly vyjádřit. Generální ředitel Fiatu a Chrysleru Sergio Marchionne nicméně již v pondělí uvedl, že má zájem o spolupráci s další automobilkou.

"Může přijít třetí partner," řekl v pondělí Marchionne na autosalonu v Detroitu. "Potřebujeme výrazně zefektivnit výrobu," prohlásil.

Dodal, že z technologického hlediska je efektivní vyrábět ročně 8 až 10 milionů vozů. Na těchto úrovních nyní vyrábějí jen Gneral Motors, Volkswagen a Toyota. Fiat a Chrysler dohromady prodali v roce 2010 kolem 4,2 milionu vozů.

Těžké časy

Kvůli dopadům evropské dluhové krize navíc hrozí Fiatu roční propad prodejů o půl milionu vozů, uvedl Marchionne.

"Itálie zažívá těžké časy. Úsporná opatření jsou cítit všude," dodal.

O možném spojení automobilek Fiat a PSA se v italském tisku spekulovalo již v roce 2009. Spekulace utichly poté, co se Fiat v témže roce dohodl na partnerství s Chryslerem.

Fiat začátkem tohoto měsíce zvýšil svůj podíl v Chrysleru na 58,5 procenta z předchozích 53,5 procenta. Loni v létě se stal většinovým majitelem Chrysleru poté, co dokončil převzetí podílů vlád Spojených států a Kanady.