Jednání soukromých věřitelů s Řeckem byla překvapivě přerušena. V prohlášení ústavem pro mezinárodní finance (IIF), který zastupuje soukromé věřitele, uvádí, že chce nejprve zvážit, zda by dohoda měla být dobrovolná.

Dohoda se totiž rodila celou noc na říjnovém summitu v Bruselu, kde věřitelům oznámila německá kancléřka Angela Merkelová, že buďto investoři oželí polovinu dluhu a eurozóna do Řecka nalije 130 miliard eur, nebo EU nechá Řecko zkrachovat.

Tento krok Merkelové byl následně označován kmotrovskou "nábídkou, která se neodmítá".

V poslední době se vyrojily spekulace, že někteří investoři, jako jsou hedgeové fondy, nemají zájem na tom, aby dohoda byla uzavřena a budou se jí snažit zabránit. Některé fondy v současnosti levně kupují řecké obligace a doufají, že buď Řecko zkrachuje, a oni získají peníze z pojištění, nebo jim nakonec země splatí celou dlužnou částku.

Ve hře je taky nezanedbatelná část dluhu ve výši takřka 15 miliard eur, která je splatná v březnu. Některé bankovní instituce chtějí oddálit dohodu až za toto datum, aby se dluhy staly splatné a nemusely jejich polovinu škrtnout.

Na druhou stranu Atény na zaplacení 15 miliard bude potřebovat pomoc od MMF a EU. Angela Merkelová přitom tento týden prohlásila, že pokud se Řecko se soukromými investory nedomluví, nejenom že padne říjnová dohoda o druhé masivní půjčce, ale dokonce do Atén nedorazí plánovaná tranše ve výši 10 miliard eur.

Inspektoři EU, MMF a Evropské centrální banky do Atén dorazí den v úterý, den před tím, než mají být obnovena jednání mezi soukromými věřiteli a Řeckem.