Brzy po tom, co splaskla bublina na realitním trhu ve Španělsku, vzali si mladí architekti Andrés Velarde a María Palenciaová pracovní náčiní a vydali se o zhruba 8000 kilometrů na západ - přes Atlantik do Brazílie. V naději, že tam snáze najdou práci. Příběh mladých Španělů podle ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) není zdaleka ojedinělý.
Už za pět týdnů měli Andrés i María práci, kterou lze bez nadsázky považovat za velmi lukrativní. Největší jihoamerická země totiž rozšiřuje program bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva a do roku 2014, kdy se bude v Brazílii konat mistrovstvím světa ve fotbale, chce postavit řadu stadionů, letištních terminálů a hotelů.
"Ta krize, co je doma, už je daleko za námi," říká Andrés po zhruba osmi měsících práce v Riu de Janeiro. "V Brazílii je všude vidět růst a optimismus, přátelská atmosféra, která je něco naprosto jiného, než co jsme zažili v Evropě," dodává.
Andrés a María nejsou zdaleka jedinými Evropany, kteří rezignovali a svou vlast opustili v naději na lepší život. Kvalifikovaných lidí, kteří udělali totéž, jsou podle WSJ desítky tisíc. Řadu z nich láká právě prosperita bývalých evropských kolonií v Latinské Americe, což zcela obrací dosavadní migrační trendy. Dosud totiž přicházeli lidé z Latinské Ameriky do Evropy a hledali práci tam.
Hrozí odliv mozků?
Nejsou to ovšem jen latinskoamerické země, kam směřuje část mladých lidí z krizí zmítané eurozóny. Část vystěhovalců podle WSJ přijímají i Spojené státy a Kanada. Zároveň slábne příliv imigrantů z třech zemí, kteří nemalou měrou přispěli k hospodářskému růstu Evropy v posledních deseti letech. Stovky tisíc, dokonce i těch, kteří si v Evropě vydobyly slušné postavení a práci na manažerských postech, se vracejí zpět do původní vlasti.
Odchod lidí z eurozóny ale vede k obavám, jaké dopady může mít tento stav na vyhlídky západní Evropy. Jestliže odejdou mozky, tedy mladí vzdělaní lidé, může se také zkomplikovat snaha nejslabších zemí eurozóny dostat se z hospodářských problémů.
"Výsledkem je odliv vysoce vzdělaných lidí. Přesně těch lidí, které budou ty země potřebovat, když se budou chtít odrazit ode dna, až k tomu budou lepší podmínky," upozornil prezident washingtonského Institutu pro politiku migrace Demetrios Papademetriou. Do bývalých kolonií v Latinské Americe nejvíce odcházejí lidé ze Španělska a Portugalska, tedy ze zemí, které cítí dopady dluhové krize v eurozóně velmi tvrdě, dodává WSJ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist