Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze očekává v letošním roce pokles ekonomiky o 0,1 procenta. Předchozí odhady počítaly s růstem o 1,3 procenta.

Hlavním důvodem zhoršení je vývoj evropských ekonomik, protože ekonomiky zemí eurozóny podle ČBA klesnou o 0,4 procenta. Představitelé ČBA o tom v úterý informovali na tiskové konferenci. V roce 2013 by měla tuzemská ekonomika podle ČBA vzrůst o dvě procenta.

Podle dřívějších odhadů tuzemských finančních institucí by měla tuzemská ekonomika letos vykázat růst maximálně několik desetin procenta. Někteří ekonomové ale již delší dobu očekávají pokles ekonomiky.

"I když je pokles v eurozóně hlubší než prognóza pro ČR, česká ekonomika zřejmě poroste pomaleji než například ekonomika Německa. Vývoj u dalších obchodních partnerů bude pravděpodobně různorodý," uvedla v prognóze ČBA.

ČNB má různé scénáře

Česká národní banka očekává příští rok růst ekonomiky o 1,2 procenta. ČNB ale vypracovala i alternativní scénář vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika příští rok podle ČNB klesla o 0,4 procenta. Novou prognózu představí ČNB na počátku února.

Ministr financí Miroslav Kalousek nedávno uvedl, že česká ekonomika letos neporoste či klesne až o dvě procenta. Říjnová prognóza MF přitom očekávala růst o procento. Novou prognózu zveřejní MF na konci ledna.

ČBA poprvé vydala svoji makroekonomickou prognózu loni v lednu. Predikce zveřejňuje pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků ING Bank, ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Citibank a Komerční banky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru