Víc než šedesát let trvající rozdělení Korejského poloostrova způsobilo, že z jedné země vznikly dva státy s velmi rozdílnou životní úrovní. Korejský příklad je extrémní. Ale také rozdělení Německa vyústilo v existenci dvou fungujících států, z nichž jeden byl mnohem bohatší. Méně známé je srovnání ekonomické historie Finska a Estonska, které však končí stejným závěrem.
V ekonomice je těžké provádět laboratorní experimenty, ovšem tyto příklady se k nim blíží tak, jak je to jen možné. A výsledky jsou jasné. Jsou přitom nepředvídané. Dnes je těžké uvěřit tomu, že v šedesátých letech si mnoho respektovaných levicových i pravicových komentátorů myslelo, že ruský ekonomický vývoj ohrožuje západní hegemonii. Ti na levici byli naivní a důvěřiví, ti na pravici byli oběťmi paranoidních fantazií.
Jedna ne zcela věrohodně ověřená příhoda vypráví o ruské návštěvě, na kterou zapůsobily plné regály amerických supermarketů. Rus se zeptal: "Kdo řídí zásobování New Yorku chlebem?" Odpověď vycházející z tržní ekonomiky, že nikdo zásobování neřídí a že je kriminálním činem o takové postavení vůbec usilovat, byla pro Rusy překvapivá.
Řečeno slovy ekonomů Kennetha Arrowa a Franka Hahna: první na zdravém rozumu založená odpověď na otázku "Jak bude vypadat ekonomika stimulovaná nenasytností jednotlivců a řízená velmi velkým počtem různých osob?" pravděpodobně bude znít "Vznikne chaos". Naše intuice říká, že centrálně plánované rozdělení zdrojů bude efektivnější, než když neprobíhá koordinace z ústředí. V tržní ekonomice tato chyba pravidelně vede k přeceňování ekonomických výhod a životnosti velkých firem.
Neviditelná ruka trhu
Naše intuice v případě hodnocení užitku plynoucího z velikosti a centralizace zpravidla selhává. Zčásti je to způsobeno tím, že cenový systém dokáže dobře koordinovat decentralizovaná rozhodnutí mnoha malých podniků i domácností. Neviditelná ruka trhu, jak ji chápal Adam Smith, se často interpretuje právě takto a moderní matematičtí ekonomové toto tvrzení doložili přesněji.
Ovšem kdyby v koordinaci tkvěla jediná síla tržní ekonomiky, mohly by její funkci stejně dobře zastat počítače. Ve zpracování informací jsou totiž stroje velmi dobré.
Ale ceny a podnikatelé v tržní ekonomice jsou mnohem lepší, pokud jde o zjištění informací o preferencích a výrobcích, které jsou nutné k tomu, aby bylo možné udělat kalkulace. Ceny a podnikatelé zajišťují proces objevování tržních příležitostí.
Funkční tržní ekonomika dovoluje ustavičné experimentování v malém měřítku. Pokud se takové pokusy zdaří, jsou rychle napodobeny. Když neuspějí, a to se u experimentů obvykle stává, je tato cesta opuštěna.
Experimenty vs. centrální řízení
Centrálně plánované ekonomiky tento disciplinovaný pluralismus postrádají a experimentují příliš zřídka. A když to dělají, obvykle pokus odstartují v příliš velkém měřítku.
Navíc často postrádají skutečnou zpětnou vazbu. Podřízení mají dobré důvody říkat velkému vůdci to, co chce slyšet. Stejný mechanismus ostatně pozorujeme v našich velkých korporacích.
A jak je to se ziskem? Stěží je možné o Severní Koreji říct, že v ní neexistují pohnutky získat profit. Dynastie Kimů a klika kolem ní může vyjadřovat pohrdání kapitalismem, ale cíli ve formě osobního prospěchu rozumí stejně dobře jako mnozí "páni vesmíru" z Wall Street.
Rozdíl mezi Severní Koreou a Spojenými státy není v tom, že by jedna společnost nabízela víc prostoru pro hamižnost než druhá. V obou zemích, stejně jako v mnoha dalších, jsou hrabiví lidé a mnoho takových, kteří chamtiví nejsou, a ti první jsou nepřiměřeně silně zastoupeni ve vládnoucí elitě. Rozdíl je v usměrnění chamtivosti - v míře, v jaké je hledání prospěchu nasměrováno na vytváření nového bohatství namísto přivlastňování si hodnot vytvořených jinými lidmi.
Úspěšná tržní ekonomika posiluje první přístup a potlačuje druhý. Dělá to pomocí pravidel a institucí, které se vyvinuly během dlouhé doby a vyžadují soustavnou obranu proti těm, kdo by chtěli použít ekonomickou a politickou sílu k jejich rozvrácení. Úspěch či nezdar tohoto snažení poskytuje nejdůležitější vysvětlení, proč jsou některé společnosti bohaté a jiné chudé. Kapitalismus založený na protekci a úplatcích se velmi liší od tržní ekonomiky.
/článek byl exkluzivně převzat z deníku Finacial Times/
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist