V hlavní městě žije nejvyšší počet obyvatel v jeho historii a má nejstarší občany ze všech krajů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle předběžných výsledků loňského sčítání lidu dosáhla Praha 1 272 690 obyvatel. Při sčítání v roce 2001 měla metropole kolem 1,168 milionu obyvatel, tedy o 104 tisíce méně.

Na nárůstu pražské populace se nejvíce podíleli cizinci, kteří tvoří 14 procent. Z celkového počtu cizinců v ČR žijí v metropoli dvě pětiny, nejčastěji do ní mířili Ukrajinci, Rusové a Slováci.

I když se počet obyvatel proti poslednímu sčítání v roce 2001 zvedl o devět procent, dětí přibylo jen o 3,5 procenta. Praha tak stárne.

"Na sto lidí ve věku nad 64 let připadalo 77 dětí do 15 let," upřesnila vedoucí pražské části sčítání Eva Vojtová. Podle ní má tak metropole nejnižší podíl dětí v Česku.

Rovněž přibylo rozvedených a svobodných Pražanů. Procento těch, kteří žijí v manželství, naopak klesá. Mezi muži jsou nejpočetnější skupinou svobodní. Žije tak už přes 44 procent pražských mužů. Zatímco před deseti lety bylo v metropoli svobodných 32 procent žen, při loňském sčítání jich bylo už 36 procent.

Analýza statistiků: Po vstupu do EU nepřišel očekávaný příliv investic z členských zemí - čtěte ZDE

EKONOM: Sčítání lidu mohlo být levnější o 1,5 miliardy, spočítali studenti z VŠE - čtěte ZDE

Hlavní město má podle statistiků také nejvzdělanější populaci. Skoro čtvrtina dospělých má vysokoškolský titul. Nejčastějším dosaženým vzděláním je střední s maturitou, kterého dosáhlo 34,5 procenta Pražanů. V ostatních krajích je to střední vzdělání bez maturity.

Vyznání Pražané tají

O svém náboženství a víře obyvatelé metropole při sčítání mluvit příliš nechtěli. Na tuto otázku neodpovědělo skoro 46 procent z nich. K vyznání se přihlásilo jen 136 816 lidí, téměř tři pětiny z nich patří k římskokatolické církvi.

Podle předběžných výsledků bylo v hlavním městě skoro 90 tisíc obydlených domů. Přibylo jich tak skoro o desetinu. Podle Vojtové je nárůst ve srovnání s předchozími sčítáními nejvyšší. Zatímco před deseti lety skoro 11 procent z nich patřilo městu a státu, nyní je to jen necelých šest procent.

Nájemní bydlení na ústupu

Počet obydlených bytů dosáhl počtu 496 911. Nejvíc jich bylo v osobním vlastnictví, a to 37 procent. "Od předchozího sčítání se naopak snížilo zastoupení nájemních bytů ze 47,2 na 28,5 procenta," uvedla Vojtová.