Dubajské Emirates Airlines plánují v letošním roce jen pro provoz svých letadel přijmout téměř 4500 nových zaměstnanců, což by představovalo zhruba desetinový růst oproti současnému celkovému stavu. IHNED.cz to přímo v Dubaji řekla viceprezidentka pro lidské zdroje Emirates Alison Wardsová.

"Tento rok budeme potřebovat 4000 lidí do pozic v rámci posádky. Pilotů pak chceme nabrat 444. Takže počet našich zaměstnanců jen v letadlech by se v tomto roce měl rozšířit o 4444 lidí," řekla Wardsová.

Emirates Airlines

Současný stav zaměstnanců: 45 000

z toho piloti: 3300

z toho posádka: 13 500

Aerolinky Emirates si tak navzdory očekávanému ekonomickému poklesu věří, což dokazují i objednávky letadel v loňském roce. Jen v listopadu si na dubajském veletrhu letecké techniky objednaly 50 strojů Boeing 777 v hodnotě 18 miliard dolarů.

V té době se jednalo o největší jednorázovou objednávku, kterou americký výrobce letadel získal. Krátce poté ji ale překonal indonéský přepravce Lion Air, který si objednal stroje za 21,7 miliardy dolarů.

Emirates těží ze své polohy

Úspěch aerolinií Emirates leží zejména v poloze domovských Spojených arabských emirátů. Dubaj je jedno z nejvíce se rozvíjejících měst světa a i přes lehký ekonomický útlum se stává největším obchodním centrem Arabského poloostrova.

,,Emirates těží z toho, že se nachází uprostřed světa. Nemáme daleko do Číny, do Indie, tedy v podstatě do největších ekonomik světa. Pak je tu další výhoda. V Emirátech nejsou daně, kvete tu obchod, lidé hodně cestují,“ vysvětluje Wardsová.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Nábor nových zaměstnanců Emirates vyplývá zejména z plánované expanze do dalších destinací. Nyní se soustředí na silně se rozvíjející trhy. Aerolinie proto letos spojily Dubaj s Latinskou Amerikou, když zavedly přímé linky do Buenos Aires. V únoru také začnou létat do amerického Dallasu a Seattlu a v červnu chtějí spojit Dubaj s Vietnamem.

Šance i pro Čechy

Z růstu Emirates Airlines mohou těžit i Češi. V minulém týdnu totiž dubajské aerolinie pořádaly v Praze takzvané „open days“, v rámci nichž hledaly jak stevardy, tak piloty.

,,Musím ale podotknout, že je to časově velmi náročná práce a není pro každého. Lidé se tu obměňují v průměru každé tři roky,“ řekla Wardsová.

Čeští piloti v rámci náboru v první fázi procházejí potřebnými testy. Pokud jimi projdou, Emirates si je pozvou přímo do Dubaje, kde si mimo jiné vyzkouší, jestli by zde mohli žít. Bývá totiž zvykem, že se piloti do Spojených arabských emirátů stěhují s celou rodinou.

Základní plat pilota se pohybuje kolem 25 tisíc dirhamů (měna Spojených arabských emirátů), v přepočtu kolem 120 tisíc korun, po ověření zkušeností pak dále roste. Pro porovnání, průměrný plat pilotů v ČSA za poslední tři roky klesl na zhruba 120 tisíc korun.

Emirates Airlines je letecká společnost vlastněná vládou Spojených arabských emirátů. Nyní má zhruba 45 tisíc zaměstnanců. Za loňský finanční rok 2010/2011 končící 31. března vykázaly Emirates růst zisku na rekordních 1,5 miliardy dolarů. I přesto, že se jim zvýšila kapacita, si stále drží vysokou obsazenost letů kolem 80 %.

Emirates se v současnosti řadí mezi nejrychleji rostoucí letecké přepravce na světě. Jejich cílem je stát se v této oblasti globálním lídrem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist